Zawodowe dokształcanie
9 października 2018

Młodzież naszej szkoły zdobywa wiedzę branżową nie tylko na zajęciach teoretycznych z przedmiotów zawodowych. Chętnie uczestniczą również w zajęciach o charakterze pokazowym lub warsztatowym poszerzających ich wiedzę i umiejętności. Z takich form dokształcania skorzystali uczniowie klas fryzjerskich oraz budowlanych na początku października.

Młodzi adepci sztuki fryzjerskiej wybrali się 5 października do hurtowni fryzjersko-kosmetycznej aby skorzystać z badania włosów z wykorzystaniem trychogramu oraz mikrokamery. Uczniowie zapoznali się z najnowszymi technikami z dziedziny zagęszczania, przedłużania włosów. Przyszli fryzjerzy skorzystali również z możliwości zakupu kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy oraz do stylizacji fryzur.

Z kolei przyszli budowlańcy z klasy II 4 października zwiedzili budowę osiedla domów jednorodzinnych MARINA PARK w Śremie. Absolwentka ZSP Ewelina Siejek, która obecnie pełni funkcję kierownika robót, oprowadziła młodzież po terenie osiedla. Pokazała domy znajdujące się na różnych etapach budowy – od robót ziemnych i fundamentowych, po gotowe do odbioru obiekty. Uczniowie zapoznali się z rozwiązaniami konstrukcyjno-materiałowymi oraz układem mieszkań w budowanych domach. Pani kierownik zachęcała  młodzież do dalszej nauki oraz pracy w  prężnie rozwijającej się branży budowlanej, która bardzo potrzebuje młodej dobrze wykształconej kadry.

9 października 2018r. natomiast uczniowie uczestniczyli w pokazie nowoczesnej technologii murowania ścian z bloczków silikatowych TEMPO z użyciem lekkiego dźwigu. Pokaz przeprowadzony został na terenie zakładów produkcyjnych SILKA w Żabinku przez przedstawiciela koncernu XELLA pana Przemysława Dorogusza. Młodzież chętnie próbowała swoich sił w ustawieniu bloczków i przekonała się, że ta metoda w porównaniu do tradycyjnego murowania pozwala uzyskać szybszy efekt, większą wydajność i mniejszą pracochłonność. Przyszli budowlańcy zwiedzili również teren zakładu, gdzie mogli zapoznać się z asortymentem i  wszystkimi procesami produkcji wyrobów silikatowych,  poczynając od kopalni piasku do pakowania gotowych wyrobów.

W drodze powrotnej uczniowie  odwiedzili stadninę koni w Jaszkowie, gdzie zapoznali się z konstrukcją stajni i zagospodarowaniem przestrzennym obiektów rolniczych.

Uczniowie kolejnej klasy, tym razem III TB 8 października w ramach współpracy firmy DEFOR z Zespołem Szkół Politechnicznych zwiedzili zakłady produkcyjne znajdujące się na ul. Rolnej w Śremie. Przyszli budowlańcy obserwowali pracę w dziale technicznym, gdzie powstają projekty nowoczesnych systemów fasadowych z aluminium oraz stolarki z PVC, zapoznali się z przykładami realizacji obiektów w Polsce i za granicą, w których zastosowano wyroby firmy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wszystkie obiekty zakładu – magazyn elementów składowych oraz magazyn gotowej produkcji i halę produkującą stolarkę z PVC. Największe jednak wrażenie zrobiła na młodzieży hala produkcyjna stolarki fasadowej z aluminium, wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia sterowane numerycznie.

Kolejnym krokiem w ramach współpracy będą szkolenia  i wykłady przeprowadzane w szkole  przez przedstawicieli firmy DEFOR.

Korzystając ze słonecznej aury uczniowie klasy IV TB z kolei 10 października zwiedzili budowę  drewnianego domu jednorodzinnego o konstrukcji wieńcowej z bali  w Wyrzece niedaleko Śremu. Przyszli budowlańcy  zapoznali się z rozwiązaniami materiałowo-konstrukcyjnymi budynku oraz obserwowali trwające roboty wykończeniowe. Domy drewniane są  jeszcze rzadkością w naszym regionie, tym bardziej to wyjście na budowę było interesującym i ciekawym wydarzeniem.

Bogata oferta zajęć, które uzupełniają tradycyjne kształcenie cieszy się dużym zainteresowaniem naszych uczniów, świadomych tego, że uczestnicząc w różnych formach dokształcania budują solidny fundament swojej przyszłej pracy zawodowej.