Drogi uczniu, rodzicu, pracodawco!
Egzamin czeladniczy zdają uczniowie branżowej szkoły I stopnia odbywający zajęcia praktyczne u pracodawców będących rzemieślnikami, zrzeszonych w Cechach Rzemiosł Izby Rzemieślniczej.
Przystąpienie do egzaminu czeladniczego jest obowiązkiem każdego ucznia! Nie wywiązanie się z niego skutkuje nieukończeniem szkoły. Zatem warunkiem ukończenia branżowej szkoły I stopnia jest przystąpienie do obu części egzaminu czeladniczego: etapu praktycznego i etapu teoretycznego (część ustna i część pisemna).
Podstawa prawna:
– Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. 2024 poz.750);
– Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego (Dz. U. 2023 poz. 1119).
Link do strony Cechu Rzemiosł Różnych w Śremie https://www.srem.icech.pl
Znajdziecie tam Państwo informacje o:
- wynagrodzeniach uczniowskich,
- egzaminach czeladniczych,
- kursach, szkoleniach, projektach Czas Zawodowców, etc.,
- druki do pobrania.
Na stronie Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu znajdą Państwo również informacje dotyczące samego egzaminu czeladniczego, a w szczególności:
- przebiegu egzaminu,
- warunków dopuszczenia do egzaminu oraz niezbędnych dokumentach,
- pytań egzaminacyjnych.
Link do strony: https://www.irpoznan.com.pl/strona,egzamin-czeladniczy-2.html
Uczniów w zawodach: stolarz i mechanik pojazdów samochodowych zachęcamy do korzystania z platformy: https://zawodowcy.pl/
Na platformie edukacyjnej dostępne są kursy, których celem jest doskonalenie umiejętności, a także przygotowanie do egzaminu czeladniczego.
Infografiki
https://zawodowcy.org/wp-content/uploads/2022/06/2022.06.21_Infografiki-cechy-rzemiosl-stolarz.pdf