Z życia ZSP Samorząd Uczniowski i Wolontariat

Każdy ma w sobie ”takie coś, co może podarować drugiej osobie”,
czyli o wolontariacie i samorządzie uczniowskim w Naszej Szkole!

HISTORIA I CELE SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU I SU

Szkolny Klub Wolontariatu i Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie działa od ponad 10 lat. Jego założycielem i wieloletnim koordynatorem była pani Emilia Bzowy. Od roku szkolnego 2015/2016 działaniami wolontariuszy i SU kieruje pani Mirosława Golińska.

Głównym jego założeniem jest aktywizowanie młodzieży do podejmowania działań na rzecz środowiska szkolnego i pozaszkolnego. Uczniowie niosą swoją pomoc współpracując z Domami Pomocy Społecznej, fundacjami, świetlicami terapeutycznymi, ośrodkami pomocy i innymi instytucjami pozarządowymi.

Działania Szkolnego Klubu Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego były niejednokrotnie docenione przez środowisko lokalne, m. in. uznano go za najbardziej kreatywny i nagrodzono podczas VII Śremskiej Gali Wolontariatu.

JESTEŚMY TU PO TO, BY:

Jeśli chcesz włączyć się w działalność klubu, zgłoś się do pani Mirosławy Golińskiej – koordynatora szkolnego wolontariatu.

Samorząd Uczniowski ZSP

Opiekunowie – p. Mirosława Golińska, p. Agnieszka Wróblewska, p. Justyna Tuszyńska

Działania SU w roku szkolnym 2023/2024

Wolontariusze ZSP w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym

Wolontariusze ZSP odwiedzili pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, aby w codziennym życiu dać pacjentom odrobinę radości i uśmiechu. Modelki z naszej szkoły zaprezentowały suknie ślubne w pokazie, który przygotowany został specjalnie na tę okazję. Po pokazie wolontariusze rozdawali pensjonariuszom pluszowe maskotki, które wcześniej zebrano w naszej szkole. Nasza społeczność uczniowska była niezwykle hojna i przekazała wiele miłych pluszowych przyjaciół. Ten moment był wzruszający, a uśmiechy na twarzach pacjentów dodawały wolontariuszom odwagi i również wiele radości.

Działania SU w roku szkolnym 2022/2023

Po przerwie spowodowanej pandemią, samorząd uczniowski i wolontariusze naszej szkoły powrócili do swoich działań podejmowanych na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego, współpracując z  fundacjami, świetlicami terapeutycznymi, ośrodkami pomocy i innymi instytucjami pozarządowymi.

Świąteczne zbiórki dla potrzebujących

W miesiącu listopadzie rozpoczęły się zbiórki świąteczne dla osób potrzebujących z naszej szkoły, ale nie tylko. W zacny cel włączyła się cała społeczność ZSP, dorzucając przysłowiowy grosz do puszki, z którą wolontariusze odwiedzali poszczególne klasy. Można było również wesprzeć działania wolontariuszy zakupując produkty spożywcze. Zebrane środki przeznaczone zostały na zakup leków, artykuły spożywcze oraz środki higieniczne. Kolejna świąteczna zbiórka przeznaczona została dla osób bezdomnych, a włączyli się w nią aktywnie uczniowie naszej szkoły, poprzez “zakup” słodkości upieczonych w pracowni gastronomicznej z okazji różnych szkolnych uroczystości.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma nie przez to, kim jest,
lecz przez to czym dzięki się z innymi”

Członkowie wolontariatu wraz ze szkolnym zespołem muzycznym odwiedzili Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Śremie. Obdarowali pensjonariuszy piernikami upieczonymi w pracowni gastronomicznej przez uczniów z klas gastronomicznych oraz wprowadzili wszystkich w atmosferę świąteczną śpiewając dla nich kolędy i pastorałki przygotowane przez szkolny zespół muzyczno-wokalny. Największą radość sprawiło podopiecznym, gdy włączyli się we wspólne śpiewanie kolęd.

Przedświątecznie u pensjonariuszy

W poniedziałkowe przedpołudnie wolontariusze naszej szkoły, odwiedzili pensjonariuszy w śremskich oddziałach opiekuńczych i paliatywnych. Aby poczuli oni zbliżające się Święta, uczniowie dekorowali świątecznymi ozdobami oddziały, pokoje chorych, stołówkę oraz oddział rehabilitacji. Na korytarzach stanęły przybrane przez wolontariuszy choinki, a zaśpiewane przy nich kolędy umiliły pensjonariuszom czas. Każdy z pensjonariuszy otrzymał również słodki upominek – pierniczek upieczony w szkolnej pracowni gastronomicznej.

Święto Niepodległości

Społeczność ZSP, a przede wszystkim wolontariusze, uczestniczyli 11 listopada we mszy świętej za ojczyznę w kościele garnizonowym i okolicznościowej modlitwie na cmentarzu. W uroczystym przemarszu przez miasto uczniowie nieśli  flagę oraz  białe i czerwone baloniki, a reprezentanci szkolnego klubu motocyklowego do swoich jednośladów przyczepili biało-czerwone flagi. Zebrani na śremskim rynku wspólnie z innymi mieszkańcami powiatu śpiewali patriotyczne pieśni, a wolontariusze naszej szkoły pomagali w obsłudze imprezy.

Dzień Edukacji Narodowej

Samorząd Uczniowski uraczył zgromadzonych w szkolnej auli nauczycieli słodkościami przygotowanymi w szkolnej pracowni gastronomicznej oraz sporą dawką humoru w gościnnym wykonaniu absolwentów. Dobry nastrój zapewnił nie tylko występ kabaretowy absolwentów, ale również  piosenki w wykonaniu uczniów oraz konkursy dla nauczycieli przygotowane przez członków samorządu uczniowskiego. przedstawiony program artystyczny nagrodzony został gromkimi brawami.

Dzień Chłopaka

Podczas dużej przerwy każdy młody mężczyzna mógł wziąć udział w różnorodnych żartobliwych konkursach, zabawie „Koło fortuny”, a nagrodami były słodkie niespodzianki. Dziewczęta częstowały chłopców pysznymi muffinkami, które własnoręcznie przygotowały w szkolnej pracowni gastronomicznej. A żeby było nie tylko słodko, ale również zdrowo, zaprosiły chłopaków do wspólnej zabawy – odtańczenia belgijki.

“Uwolnić Skowronka”

Wolontariusze ZSP aktywnie uczestniczyli w akcji “Uwolnić Skowronka”, która ma na celu integrację osób niepełnosprawnych z gminy Śrem i nie tylko. W tym roku impreza zorganizowana została na plaży miejskiej w Śremie. Młodzież z dużym zaangażowaniem pomagała seniorom i osobom niepełnosprawnym podczas poruszania się po plaży, a także zabawiała rozmową i podawała posiłki.

Działania SU w roku szkolnym 2018/2019

Dzień Chłopca w ZSP