Z życia ZSP Aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do Torunia
28 kwietnia 2016

Miłośnicy podróżowania z klasy I TFT wybrali się 26 kwietnia do miasta Kopernika. Wczesnym rankiem wyruszyli autobusem liniowym do Poznania,  a tam przesiedli się do pociągu zmierzającego do Torunia, dzięki czemu mogli przetestować alternatywne dla komunikacji samochodowej środki publicznego transportu zbiorowego.

Jedno z najpiękniejszych miast Polski przywitało śremskich uczniów pięknym słońcem. Podczas spaceru podziwiali Średniowieczny Zespół Miejski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, poznawali dawne legendy oraz charakterystyczne dla Torunia zabytki i miejsca (m. in. Krzywą Wieżę,  Dwór Artusa, Kamienicę Pod Gwiazdą, Dom Kopernika). Z wieży Staromiejskiego Ratusza  delektowali się zapierającą dech w piersiach panoramą miasta.

W Muzeum Toruńskiego Piernika, mieszczącym się w dawnej fabryce pierników Gustawa Wessego, młodzież odkrywała tajemnice  toruńskiego specjału – od składników niezbędnych do przygotowania ciasta, poprzez sposoby jego wypieku, aż po dystrybucję na przestrzeni dziejów.  Uczniowie smakowali toruńskie pierniczki oraz samodzielnie wypiekali podczas muzealnych warsztatów pierniki ozdobne, pełniące zgodnie z tradycją formę podarunku.

Podczas seansu astronomicznego w sali Planetarium im. Władysława Dziewulskiego, młodzi podróżnicy zgłębiali wiedzę o planetach układu słonecznego i jego narodzinach. Piękna pogada sprzyjała spacerom Bulwarem Filadelfijskim, ciągnącym się wzdłuż Wisły.

Do Torunia pojechali także uczniowie z klas Technikum Budowlanego (pierwszej, drugiej i trzeciej). W piątek 22 kwietnia poznawali zabytki architektoniczne miasta Kopernika oraz sposoby renowacji. Przyszli budowlańcy spacerowali wąskimi ulicami śródmieścia, podziwiali zabytkowe budowle i pomniki, porównywali konstrukcje i style architektoniczne. 

Miasto Kopernika oczarowało uczestników obu wyjazdów, które były ciekawym urozmaiceniem procesu dydaktycznego. Koniecznie wybierzcie się tam – autobusem, pociągiem lub samochodem, bo wszystkie drogi prowadzą do Torunia!

Skip to content