12 listopada 2022

W przeddzień 104. rocznicy odzyskania niepodległości społeczność Zespołu Szkół Politechnicznych rozpoczęła obchody tego tak ważnego dla nas  Święta.

Młodzież naszej szkoły wspólnie z nauczycielami o godzinie 11:11 uroczyście odśpiewała Hymn Polski, a następnie wybrane reprezentacje klas wzięły udział w pokazie poloneza oraz szkolnej sztafecie niepodległościowej. Uczniowie wysłuchali również utworu „Mury” w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego.
Ważnym elementem świętowania był też strój, dlatego nie zabrakło uczniów w strojach galowych, narodowych biało czerwonych barwach lub z biało czerwonymi emblematami. Tego dnia można było również spróbować słodkości wypieczonych w szkolnej pracowni gastronomicznej, wpłacając symboliczną „cegiełkę” i wspierając w ten sposób działania szkolnego wolontariatu – pomoc dla Domu dla osób bezdomnych.

Grupa uczniów naszej szkoły wzięła również udział w Śremskim Treningu Niepodległości zorganizowanym przez Śremski Sport. Była to doskonała okazja nie do zdobywania nagród, ale do uprawiania aktywności fizycznej na wesoło.

Zakończeniem szkolnego Święta Niepodległości był pokaz i szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy, które poprowadzili przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Nie zabrakło nas również podczas obchodów powiatowych, które świętowano 11 listopada. Społeczność ZSP uczestniczyła tego dnia we mszy świętej za ojczyznę w kościele garnizonowym i okolicznościowej modlitwie na cmentarzu. W uroczystym przemarszu przez miasto uczniowie nieśli  flagę oraz  białe i czerwone baloniki, a reprezentanci szkolnego klubu motocyklowego do swoich jednośladów przyczepili biało-czerwone flagi. Zebrani na śremskim rynku wspólnie z innymi mieszkańcami powiatu śpiewali patriotyczne pieśni, a wolontariusze naszej szkoły pomagali w obsłudze imprezy.

Bez szumnych haseł, świętując razem widzimy, że młodzież doskonale rozumie, czym jest wspólnota, ojczyzna i patriotyzm.