Z życia ZSP Aktualności

“Światowy Dzień Rzucania Palenia”
17 listopada 2023

16 listopada 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Rzucania Palenia. Dzień ten przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.

Świętowanie tego dnia narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zainicjował akcję poprzez apel do czytelników swojej gazety, aby rzucili palenie na kilka dni – dzięki czemu w nagrodę trafią na okładkę gazety. Akcja szybko zdobyła rozgłos w Stanach Zjednoczonych a następnie wyruszyła za ocean. Na inicjatywę dziennikarza lokalnej gazety zareagowało 300 palaczy, którzy przestali palić papierosy. I tylu z nich Smith wpisał na pierwszą stronę gazety. W Polsce dzień ten jest obchodzony od 1992 roku. Celem tego wydarzenia jest realizacja planu Europy wolnej od dymu tytoniowego poprzez organizowanie kampanii zdrowotnych promujących zdrowie oraz styl życia wolny od dymu tytoniowego.

Z tej okazji w auli naszej szkoły odbyła się prelekcja poprowadzona przez panią Danutę Selwet – przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Śremie, która uświadomiła uczniom naszej szkoły, jak poważnym problemem – nie tylko zdrowotnym, ale również ekonomicznym i społecznym jest palenie tytoniu. Nasz gość zwrócił uwagę także na konsekwencje zdrowotne wynikające z palenia papierosów tradycyjnych oraz e-papierosów. Uczniowie usłyszeli również zachętę do podjęcia próby zaprzestania palenia.

Tuż po prelekcji – drugi gość – pani Natalia Szelerska – przedstawiciel Straży Miejskiej w Śremie, zwróciła uwagę na konsekwencje prawne wynikające z tego nałogu. Dodatkowo w ramach obchodów tego wydarzenia – uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty zachęcające do rzucenia nałogu palenia papierosów.

Skip to content