Z życia ZSP Aktualności

Śremskie Amazonki edukowały uczennice ZSP
26 października 2019

Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi, a profilaktyki nigdy dość.

Z tej okazji odbyły się w naszej szkole dwugodzinne warsztaty na temat objawów, czynników ryzyka oraz działań profilaktycznych. Zajęcia te przeprowadziła pani prezes i członkinie Towarzystwa Śremskich Amazonek. Panie podzieliły się z uczennicami klas IV TF, III E, II TG i IKg doświadczeniami związanymi z przebytymi nowotworami piersi. 

Dzięki tym warsztatom uczennice zdobyły podstawową wiedzę na temat raka piersi, który jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, gdyż stanowi ok. 23% wszystkich zachorowań powodowanych przez nowotwory złośliwe u kobiet i ok. 14% zgonów z tego powodu.  Pani prezes przedstawiła dziewczętom również prezentację multimedialną dotyczącą raka piersi, z której wynikało, że wśród czynników ryzyka występują: płeć (głównie kobiety – na 100 zachorowań jedno występuje u mężczyzn); wiek; obciążenie genetyczne (ok. 5-10% nowotworów piersi ma charakter dziedziczny i wrasta wraz z liczbą krewnych pierwszego stopnia – matka, siostra, córka); czynniki hormonalne (stosowanie antykoncepcji doustnej oraz HTZ); styl życia. W Polsce zaleca się profilaktykę mammograficzną u kobiet w wieku 50-69 lat i wykonywanie badania co dwa lata, natomiast samokontrolę piersi raz w miesiącu po okresie.

Amazonki podkreślały, że ważne jest szybkie zdiagnozowanie nowotworu, gdyż może to uratować życie.

Dziękujemy śremskim Amazonkom za podzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem  z uczennicami ZSP.

Skip to content