Z życia ZSP Aktualności

Skandynawska przygoda czyli….zwiedzamy Sztokholm
1 grudnia 2023

W sobotni poranek 18 listopada grupa 44 ciekawych świata uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli udała się na 4-dniową wycieczkę do stolicy Szwecji – Sztokholmu. Nie była to pierwsza morska przygoda naszej młodzieży, ponieważ dokładnie rok temu grupa turystów odwiedziła wraz z opiekunami stolicę Danii – Kopenhagę.

Sobotnim przedpołudniem uczniowie klas turystycznych, budowlanych i gastronomicznych opuścili Poznań, by po kilkugodzinnej  podróży pociągiem przesiąść się w Gdańsku na prom, na pokładzie, którego uczestnicy wycieczki dotarli do wybrzeży Szwecji. Przejazd promem na trasie Gdańsk – Nynashamn trwał aż 18 godzin, ale dzięki licznym atrakcjom takim jak dyskoteka, czy pokazy kulinarne podróż minęła bardzo szybko. Niedzielne popołudnie oraz poniedziałek upłynęły pod znakiem zwiedzania Sztokholmu i zapoznania się z najważniejszymi obiektami architektury tego pięknego miejsca.

Sztokholm to jedno z najbardziej malowniczo położonych miast w Europie. Rozciąga się na 14 wyspach i jest otoczony przez archipelag sztokholmski, który składa się z ponad 20 tysięcy wysp i wysepek. Miasto jest pełne harmonijnej zabudowy, a nabrzeże ozdobione jest setkami małych statków i łódek zacumowanych przy nabrzeżu, co tworzy niezwykle urokliwy obraz.

Najważniejsze atrakcje turystyczne Sztokholmu, w tym najstarsza część miasta, leżą na kilku wyspach połączonych ze sobą mostami, dlatego jedną z atrakcji wycieczki był przejazd najdłuższym mostem w tym mieście – Vasterbron na wyspę Kungsholmen.  Podczas autokarowego zwiedzania miasta oraz spaceru można było podziwiać miedzy innymi Ratusz, Browar Monachijski, Dom Nobla, Zamek Królewski, Filharmonię – miejsce wręczania Nagrody Nobla, najwęższą uliczkę w Sztokholmie, Współczesne Centrum Kongresowe,  a także Katedrę oraz rynek starego miasta.

W bogatym programie wycieczki nie zabrakło wizyty w Muzeum Vasa, największej atrakcji Sztokholmu. W muzeum można było zobaczyć odrestaurowany okręt wojenny z XVII wieku. Galeon zatonął podczas swojego pierwszego rejsu, zaledwie chwilę po opuszczeniu portu, a dziś podziwiamy ten piękny statek w specjalnym pawilonie, który pozwala na obejrzenie go z każdej strony.

Stare Miasto czyli Gamla Stan w Sztokholmie to idealne miejsce, aby odwiedzić jedną z urokliwych kawiarni i znaleźć chwilę na „fikę”, jak mieszkańcy Szwecji określają dłuższą przerwę na kawę. Podczas “fiki” regenerują siły i rozkoszują się jednym z miejscowych przysmaków, takich jak ciastko z cynamonem.

Jeszcze tylko ostatnie spojrzenie na przepiękną panoramę centrum Sztokholmu z punktu widokowego Fjallgatan i powrót na prom, by udać się w powrotną podróż do Polski.

Wycieczka udała się doskonale, więc nawet sztormowa pogoda w drodze powrotnej nie była w stanie zakłócić świetnego humoru uczestnikom wycieczki.

Skip to content