Z życia ZSP Aktualności

Rajd – wieloletnia tradycja szkoły
4 czerwca 2019

Od wielu lat organizowane są w  naszej szkole rajdy. W tym roku to już 35 –ty.  W piętnastu grupach, ponad 300 osób  przemierzało, wcale nie  krótką  trasę rajdu.  A ta wiodła  bardzo atrakcyjnym przyrodniczo szlakiem.  Ze Śremu, przez park im. Powstańców Wielkopolskich, uczniowie z opiekunami udali się wzdłuż wałów kanału Ulgi w kierunku Łęgów Mechlińskich. Z mapą w ręce, opisem trasy, przemierzając atrakcyjne miejsca w leśnictwie Mechlin:  Użytek Ekologiczny „Kocanka” i rozlewiska starorzecza Warty, doszli do mety usytuowanej na polu biwakowym nad Wartą w Kotowie.

Trasa, pomimo ponad 11 km, nie dłużyła się przemierzającym ją uczestnikom. Drogę urozmaicały im przygotowane punkty kontrolne, na których należało wykazać się wiedzą i umiejętnościami. Pierwszy punkt przygotowany przez szkolna służbę medyczną znajdował się  już tuż za parkiem. Należało tam wykazać się wiedzą i umiejętnościami z pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszyscy spisali się świetnie. Na drugim punkcie – wiedzy  geograficznej – usytuowanym na brzegu Warty, już tak łatwo nie było.  Na 6-tym kilometrze na rajdowiczów czekali nauczyciele w-f. Skakanka i piłka siatkowa dla niewielu była problemem. Dla kilku grup jednak problemem  była trasa. Nie korzystając precyzyjnie z  mapy można było się zgubić, co skutkowało nadrobieniem kolejnych kilometrów. Do czwartego punktu jednak wszyscy dotarli. A tam czekały ich zadania z logicznego myślenia i  ćwiczeń sprawnościowych.  Uczniowie, nim dotarli do mety, układali jeszcze wiersze. Okazało się to świetną zabawą i zarazem rywalizacją. Ostatecznie, po podliczeniu wszystkich punktów najlepsza okazała się drużyna z kl. 3TBS wyprzedzając 3TFT i 2TB.

Na metę wszyscy dotarli w znakomitych humorach. A tam czekało ognisko z tradycyjną kiełbaską, woda i odpoczynek. Miejsce bardzo sprzyja takiej rekreacji, są ławki, toalety i bieżąca woda.  Na pamiątkę poza wspomnieniami, pozostanie  uczestnikom także specjalnie zaprojektowana plakietka.

Po zakończeniu, należało jeszcze wrócić do parkingu, kolejne 1,5km, skąd uczniów do szkoły odwiozły autokary.

Do atrakcji rajdu, poza świetna aurą,  można dodać działające na zmysły  wzroku i węchu kwitnące  wszystkimi kolorami łąki, śpiew leśnego ptactwa, przemykające  zające i inni mieszkańcy lasu (wiewiórki, zaskrońce) –  świetna lekcja przyrody.  Wiosenny rajd  to  wieloletnia tradycja naszej szkoły, w której organizację włączyła się bardzo liczna grupa nauczycieli, a to  zagwarantowało wysoką jakość tej imprezy.

Skip to content