Z życia ZSP Aktualności

Początek wiosny w “Złotej Pradze”
23 marca 2024

W piątkowy poranek grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyła w swoją kolejną, niezapomnianą podróż. Tym razem celem wycieczki stała się stolica naszych południowych sąsiadów – Praga, jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Wspaniały klimat tego miasta to efekt harmonii między sztuką romańską, gotycką, barokową, secesją i współczesnością.

Praga przywitała naszych turystów słoneczną pogodą. W ciągu zaledwie kilkugodzinnego spaceru zobaczyli najciekawsze punkty na mapie tego malowniczego miasta takie jak:  Hradczany  czyli królewskie wzgórze, katedrę św. Wita z Kaplicą św. Wacława i Kryptą Królewską oraz Zamek Królewski, Małą Stranę, Praską Wenecję oraz Stare Miasto. Na rynku staromiejskim młodzi globtroterzy obejrzeli jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków czeskiej Pragi – zegar Orloj, a także ratusz i kościół św. Mikołaja. Dotarli również do ściany z graffiti inspirowanym Johnem Lennonem oraz fragmentami tekstów piosenek Beatlesów.

Młodzież miała również okazję zobaczyć, a nawet wspiąć się na rzeźby przedstawiające dzieci – giganty w parku praskim na wyspie Kampa. Most Karola na Wełtawie jest najbardziej znanym zabytkiem czeskiej stolicy  oraz symbolem tego miasta, więc i nasi turyści nie mogli sobie odmówić spaceru po tej pięknej budowli.

Jeszcze tylko szybkie zakupy pamiątek na tętniącym życiem Placu Wacława i …czas wracać do Polski. Pełni wrażeń w późnych godzinach nocnych podróżnicy dotarli do Śremu, ale zakochani w Pradze powrócą do niej zapewne jeszcze nie raz.

Skip to content