Z życia ZSP Aktualności

Mikołajkowo-Świąteczny Berlin
21 grudnia 2023

Grudzień, jak co roku obfituje w różnorodne wycieczki przede wszystkim na Świąteczne Jarmarki.

6 grudnia, w Mikołajki, uczniowie z klas IV TT, IV TBG oraz V TB wybrali się wraz ze swoimi nauczycielami do Berlina. W zimowej aurze mieli okazję zwiedzić to piękne miasto za naszą zachodnią granicą. Po przyjeździe zrobili sobie krótki spacer wzdłuż berlińskiego muru, który dziś zdobią fantastyczne murale, a jest przecież niechlubną pamiątką dawnego ucisku i represji ze strony władz komunistycznych. Następnie przejechali przez centrum miasta pod budynek Reichstagu. Po sesji zdjęć przy Bramie Brandenburskiej oraz spacerze wewnątrz labiryntu Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, zaczęli wycieczkę po pięknych Jarmarkach Bożonarodzeniowych, z których słynie stolica Niemiec. Zwiedzili cztery jarmarki, gdzie posmakowali świątecznych specjałów.

Dużą popularnością cieszyły się świąteczne kubki na Gendarmenmarkcie – dobry i tani prezent albo pamiątka z wycieczki. Wieczorem – zmęczeni, ale pełni wrażeń, wyruszyliśmy w kierunku Polski.
Na pewno Mikołajkowa wizyta w Berlinie to dobry sposób na wprowadzenie w świąteczny nastrój.

Berlin w grudniu to nie tylko jarmarki, ale warto również poznać kilka faktów historycznych i ciekawostek związanych ze stolicą Niemiec. Zapoznawali się z nimi 14 grudnia uczniowie klas 2TT, 3TFG, 3TT oraz 5TGT podczas wycieczki do Berlina, której głównym celem było zwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych oraz ważnych miejsc pod kątem historycznym tego miasta.

Pierwszym punktem wyjazdu był Reichstag – siedziba niemieckiego parlamentu – gmach, który łączy cechy neorenesansu i neobaroku. Na jego szczycie umieszczono stalowo-szklaną kopułę, która oferuje piękne widoki na miasto.
Kolejnym obowiązkowym punktem stolicy Niemiec była Brama Brandenburska – wykonana z piaskowca w XVIII wieku, na której w centralnej części znajduje się Kwadryga – czyli rydwan zaprzężony w cztery konie, przedstawiający boginię Wiktorię. Brama ta stoi w centralnej części Berlina i jest symbolem pokoju i jedności Niemiec. Niedaleko bramy znajduje się jeden z najbardziej luksusowych hoteli w  Niemczech – hotel Adlon – który był głównym miejscem akcji filmu “Tożsamość” – gdzie w roli głównej wystąpił Liam Neeson – który otrzymał m.in. nominację do Oscara  jako najlepszy aktor pierwszoplanowy za film “Lista Schindlera”.
Następnym ważnym punktem wycieczki był Pomnik Pomordowanych Żydów Europy – upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej – główne miejsce pamięci ofiar Holocaustu w Niemczech.
Pierwszy jarmark, na którym zawitaliśmy znajdował się na Potsdamer Platz, na którym mogliśmy skosztować tradycyjny Bratwurst – czyli pieczoną kiełbaskę w bułce, pieczone kasztany, smażone ciastka podobne do pączków czy pieczone jabłka. Młodzież spróbowała również atrakcji w postaci zjazdu na oponach. Pod powierzchnią Placu Poczdamskiego znajduje się jeden z nowych dworców kolejowych Berlina. Kolejny jarmark znajdował się w dzielnicy Charlottenburg – Berlin Zachodni, gdzie oprócz skosztowania smakołyków mieliśmy możliwość zwiedzenia Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma zbudowanego w 1895r. To jeden z najważniejszych pomników w Berlinie, który jest symbolem pokoju i pojednania, nie tylko dla Niemców, ale dla wielu ludzi na całym świecie. Kościół został zniszczony podczas bombardowania w listopadzie 1943 roku, a ruina głównej wieży stała się symbolem antywojennym. Ostatni jarmark, który mieliśmy okazję odwiedzić znajdował się przy Aleksanderplatz. Jest to centralny węzeł komunikacyjny i plac we wschodniej części Berlina. Tutaj młodzież oprócz tradycyjnych przekąsek zakosztowała również jazdy na łyżwach na otwartym lodowisku. Mogliśmy poczuć nie tylko uroczy świąteczny klimat, ale także podziwiać wspaniałe umiejętności łyżwiarskie naszych uczniów. Mieliśmy też okazję zobaczyć Rotes Rathaus – Czerwony Ratusz znajdujący się w dzielnicy Mitte – który jest siedzibą burmistrza Berlina. Nazwa budynku pochodzi od koloru fasady oraz czerwonej cegły, z której został zbudowany w stylu neorenesansowym. Ten grudniowy czwartek mimo chłodnej temperatury przyniósł nam mnóstwo atrakcji i ciepłych wrażeń, które kto wie, może powtórzymy za rok.

Skip to content