Z życia ZSP Aktualności

Kierowca mechanik – nowy zawód, duże możliwości
26 lutego 2019

Z inicjatywy prezesa Stowarzyszenia Pracowników i Sympatyków PEKAES Warszawa Krzysztofa Walewskiego 18 lutego br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, firm spedycyjno-transportowych zainteresowanych kształceniem w zawodzie kierowca mechanik z przedstawicielami Zespołu Szkół Politechnicznych im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie. Powiat śremski reprezentował na spotkaniu wicestarosta Piotr Ruta.

Stowarzyszenie Pracowników i Sympatyków PEKAES już od roku wspiera działania szkoły w zakresie kształcenia uczniów w branży samochodowej. Tym razem rozmawiano o deficytowym na polskim rynku zawodzie – kierowcy mechaniku. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że magnesem przyciągającym absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych do kształcenia w tym zawodzie będzie możliwość uzyskania prawa jazdy kategorii B i C.

Od 1 września 2019 r., zgodnie z nową podstawą programową, prawo jazdy kategorii B uzyskają również uczniowie rozpoczynający naukę w technikum pojazdów samochodowych oraz  w zawodach  mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik.

Efektem współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem był również poniedziałkowy wyjazd uczniów klas drugich i trzecich technikum samochodowego do firmy Kruk w Zdunach, która specjalizuje się w międzynarodowych usługach transportowych, i która już od dwóch lat zajmuje się kształceniem uczniów w zawodzie kierowca mechanik.

Pan Zbigniew Kruk, sponsor wyjazdu i właściciel dobrze prosperującego przedsiębiorstwa, oprowadził grupę i opowiedział uczniom historię budowania rodzinnej firmy, rozpoznawalnej w całej Europie.

Drugim etapem wycieczki była wizyta w autoryzowanym serwisie Volvo Nijhof – Wassink w Karskach koło Ostrowa Wielkopolskiego. Tam firmę zaprezentował pan Maciej Mansfeld. Dyrektor zapoznał uczniów z serwisem samochodów Volvo Truck and Bus oraz z punktem sprzedaży części Volvo.

 

Skip to content