Z życia ZSP Aktualności

„Chodź, pomaluj mój świat…”
6 listopada 2023

Słowa starej piosenki „Chodź, pomaluj mój świat…” to najlepszy komentarz do wycieczki uczniów klas: 2TS, 4TS i 5TF.

Piątek, 3 listopada br. stał pod znakiem typowo jesiennej pogody – chmury i deszcz. I chociażby z tego powodu wyjazd do Poznania był przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Spotkanie z pomalowanym światem uczestnicy wycieczki rozpoczęli od obejrzenia, w Multikinie Poznań Malta, ekranizacji powieści „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta pod tym samym tytułem. Film to dzieło Doroty i Hugh Welchmanów zrealizowane w technice animacji malarskiej, dzięki której materiał filmowy zamieniony jest za pomocą malarstwa olejnego w oddychające, żywe płótno. Feria barw, odwołania do obrazów m. in. Józefa Chełmońskiego i Juliana Fałata, miłosna historia oraz losy urodziwej Jagny pozwoliły uczniom i nauczycielom na dwie godziny zapomnieć o jesiennej szarudze.

W świat niezwykłych kolorów i doznań uczestnicy wycieczki przenieśli się również podczas multimedialnej wystawy obrazów słynnego artysty Vincentego Van Gogha, zaprezentowanych w technologii Digital 360. W jednej z hal, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, na ekranach o powierzchni ponad 2000 m2 wyświetlano obrazy niezwykłego malarza, które ożywały, kłosy poruszały się na wietrze, a podłoga wirowała. To dosłowne i  przenośne zanurzenie w kolorach. Prezentacji towarzyszyła muzyka klasyczna (Beethoven, Chopin) oraz czytane fragmenty listów, które Van Gogh pisał do brata Theo. Po wyjściu z wystawy nikomu nie przeszkadzał coraz mocniej padający deszcz.

Takie innowacyjne i multisensoryczne doświadczanie sztuki  cieszy się popularnością wśród uczniów, bo 2 TS, 4 TS i 5 TF to kolejne klasy z ZSP, które wybrały się na ekscytującą wystawę Van Gogha, podziwianą wcześniej w Los Angeles, Nowym Jorku, Toronto, Las Vegas, Dubaju, Berlinie czy Paryżu.

Na lekcjach języka polskiego uczniowie podzielą się wrażeniami z filmowo-malarskiej wycieczki.

Skip to content