W pięknym mieście Dreźnie
24 listopada 2023

Uczniowie z klas drugich: Technikum Budowlanego i Technikum Fryzjerskiego wybrali się 27 października na wycieczkę  do Drezna. Cała wyprawa to 18 wspólnych godzin spędzonych na integracji w autokarze oraz na zwiedzaniu Drezna. Swoją zagraniczną przygodę rozpoczęli od słynnej Mleczarni Pfund’s  Molkerei, a kolejne atrakcje zwiedzili już po drugiej stronie Łaby.

Młodzież kilka godzin spędziła w kompleksie Zwinger, który choć w remoncie robił wrażenie swoim ogromem i przepychem w architekturze. W Galerii Obrazów Starych Mistrzów, gdzie została zgromadzona część najsłynniejszych dzieł włoskiego renesansu, podziwiali niezwykłe zestawienia malarskich eksponatów. Nieco mniej czasu globtroterzy spędzili w: Salonie Matematyczno-Fizycznym oraz  Zbiorach Porcelany, choć i tutaj eksponaty wywarły na zwiedzających niemałe wrażenie.

Po Zwingerze uczniowie zwiedzili Starówkę. Choć pogoda nie rozpieszczała, na czas spaceru deszcz wstrzymał swoje działania i można było zarówno wysłuchać przewodnika, jak i bliżej przyjrzeć się drezdeńskiej architekturze. O historii Drezna przewodnik opowiedział jeszcze w autokarze, a  na trasie skupił się  na poszczególnych zabytkach. Drezdeńska Opera, Odwach, promenada Bruhliche Tarasse nazywana „Balkonem Europy”, dwa przepiękne architektonicznie kościoły, w tym kościół Frauenkirche, gdzie akurat odbywało się nabożeństwo, a w końcu Fuerstenzug – największy porcelanowy obraz  na świecie przedstawiający władców Saksonii, czyli około 100 – metrowe dzieło  na fasadzie budynku, to dopiero były doznania.

Drezno uczniowie opuścili już po zachodzie słońca, gdy znów zaczynało intensywniej padać i do Śremu dotarli tuż przed północą. Plan na kolejną wycieczkę jest już prawie gotowy, ale o tym sza.