12 listopada 2023

Szkolne obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości, społeczność Zespołu Szkół Politechnicznych rozpoczęła już w przeddzień tego tak ważnego dla nas  Święta.

Młodzież naszej szkoły wspólnie z nauczycielami wysłuchała krótkiego rysu historycznego dotyczącego Niepodległej Polski, a punktualnie o godzinie 11:11 uroczyście odśpiewała Hymn Polski. Wszyscy zgromadzeni na płycie szkolnego boiska obejrzeli krótki układ taneczny z wykorzystaniem barw narodowych, który wzbudził niemały zachwyt.
Ważnym elementem świętowania był też strój, dlatego nie zabrakło uczniów w strojach galowych, narodowych biało czerwonych barwach lub z biało czerwonymi emblematami. Tego dnia można było również spróbować słodkości wypieczonych w szkolnej pracowni gastronomicznej, wpłacając symboliczną „cegiełkę” i wspierając w ten sposób działania szkolnego wolontariatu.

Grupa uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły wzięła również udział w różnych aktywnościach sportowych – Biegu Niepodległościowym, Rowerowym Rajdzie Niepodległości, a także wieczornym pływaniu w Noc Niepodległości. W szkolnej sali gimnastycznej natomiast odbyły się zmagania niepodległościowe naszych tenisistów stołowych. Była to doskonała okazja do propagowania i uprawiania aktywności fizycznej na wesoło.

Nie zabrakło nas również podczas obchodów powiatowych, które świętowano 11 listopada. Społeczność ZSP uczestniczyła tego dnia we mszy świętej za ojczyznę w kościele garnizonowym oraz uroczystym przemarszu przez miasto. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku nieśli  flagę, były też białe i czerwone baloniki, biało-czerwone wianki, a reprezentanci szkolnego klubu motocyklowego do swoich jednośladów przyczepili biało-czerwone flagi. Zebrani na śremskim rynku wspólnie z innymi mieszkańcami powiatu śpiewali patriotyczne pieśni, a wolontariusze naszej szkoły pomagali w obsłudze imprezy.

Bez szumnych haseł, świętując razem widzimy, że młodzież doskonale rozumie, czym jest wspólnota, ojczyzna i patriotyzm.