Z życia ZSP Aktualności

Znamię! Znam je? Czyli co musisz wiedzieć o czerniaku…
21 marca 2024

Pod tym hasłem dnia 19 marca odbyło się spotkanie dotyczące profilaktyki czerniaka w auli szkolnej, w którym wzięło udział 120 uczniów.

Prelekcję poprowadziła Pani Prezes – Mirosława Skitek – ze STOWARZYSZENIA CHORYCH NA CZERNIAKA, którego siedziba znajduje się w Poznaniu. Była to doskonała okazja, aby społeczność szkolna poznała czynniki sprzyjające rozwojowi nowotworu skóry, a także zapamiętała działania w ramach profilaktyki czerniaka.

Należy pamiętać aby badać znamiona skórne, ponieważ nowotwór złośliwy skóry wykryty we wczesnym stadium jest łatwiejszy w leczeniu. Badanie wykonuje się videodermatoskopem – to urządzenie zawierające kamerę o wysokiej rozdzielczości oraz komputer z profesjonalnym programem do analizy znamion barwnikowych. Lekarz rozpoczyna badanie od obejrzenia pacjenta, selekcjonuje podejrzane znamiona (zgodnie z systemem ABCDE), a następnie wykonuje zdjęcia w dużym powiększeniu, które są kolejno analizowane przez specjalny program. W przypadku osób z wieloma znamionami wykonuje się tzw. mapę ciała – czyli duże zdjęcia poglądowe z zaznaczonymi miejscami występowania znamion. Bardzo ważną zaletą videodermatoskopu jest możliwość porównywania zdjęć znamion przy kolejnej kontroli – program dokładnie oceni czy zaszły w nich jakiekolwiek zmiany, co jest niezwykle ważne w profilaktyce czerniaka złośliwego.

Co ważne, badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne! Z badania może skorzystać każdy, dlatego zadbajmy o naszą skórę.

 

Skip to content