Z życia ZSP Aktualności

XXXIV Rajd Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie
11 czerwca 2018

Rajdy w Zespole Szkół Politechnicznych to wieloletnia tradycja. Tegoroczny, który odbył się w środę 6 czerwca był już 34. Tym razem tematem nadrzędnym była 100 rocznica Powstania Wielkopolskiego.  Ponad 300 uczniów przewieziono do Zaniemyśla, gdzie znajdują się malownicze krajoznawczo szlaki.  Znalazła się też grupa amatorów kolarstwa, która na strat dotarła rowerami.

Start rajdu zorganizowano przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Zaniemyślu. Miejsce wybrano specjalnie ze względu na patronów szkoły. Poszczególne grupy po wysłuchaniu wykładu o Powstaniu Wielkopolskim, złożeniu hołdu (zgodnie z regulaminem rajdu należało zapalić znicz lub złożyć kwiaty pod pomnikiem) wyruszyły na 9 kilometrową trasę. Po drodze uczestnicy musieli zmierzyć się  na czterech przystankach z zadaniami praktycznymi  lub wykazać się wiedzą,  w tym  między innymi o patronach szkoły. Były pytania o dowódców, daty, wydarzenia czy wygląd rozetki powstańczej. Były też zadania z przymrużeniem oka. Do każdego z zadań rajdowicze podchodzili z entuzjazmem i świetnie sobie radzili. Do zadań włączani byli też opiekunowie. Nie lada atrakcją była  sama trasa rajdu, która wiodła przez najciekawsze  zakątki Zaniemyśla. Przy pomniku Hygei z grobowcem  E. Raczyńskiego, uczestnicy rajdu dowiedzieli się o działalności hrabiego, a następnie udali się na samą Wyspę Edwarda, gdzie znajduje się jego domek w stylu szwajcarskim oraz replika armatki związanej z zakończeniem żywota (oryginał w śremskim muzeum). Przymierzając leśne dróżki, uczestnicy minęli 3 jeziora, kilka pomników przyrody i podziwiając malownicze widoki, dotarli na metę przygotowaną w  wigwamie przy leśniczówce Łękno.  Niektórzy kończyli trasę lekko zmęczeni, inni ze śpiewem. Po krótkim odpoczynku i posiłku (kiełbasa z ogniska  zawsze smakuje) wielu uczniów miało jeszcze ogrom energii by spróbować swoich sił w konkurencjach sportowych. Obok skakanki i podnoszenia ciężarka największą  frajdę sprawiało przeciąganie liny.

Najlepsza w skakance dziewcząt  była Wiktoria Filipiak (237) przed Weroniką Marciniak (184) i Zuzanna Pachurką (108). W konkurencji chłopców, podnoszenia jedną ręką ciężarka 17kg zwyciężył Rafał Wencel (39) wyprzedzając Marcina Cieślaka(33) oraz Szymona Sikorskiego i Karola Pietrowskiego (30). W przeciąganiu liny najlepsi okazali uczniowie  z klas: 3wf (chłopcy) i 2TG (dziewczęta). W rywalizacji klas najlepiej spisał się zespół z klasy 3TBS.

Po kilku godzinach dobrej zabawy i relaksu, przy świetnej aurze, autokary ponownie odwiozły uczniów do Śremu.

Każdego roku rajdy ZSP kształcą u uczniów wiele kompetencji społecznych. Poza murami szkolnymi  uczniowie  bardziej się otwierają, są kreatywni, pokazują swoje talenty, integrują się z klasą i wychowawcą. Jak powiedziały uczestniczki Angelika i Dominika  z 3TFT „Byliśmy na rajdzie pierwszy raz. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, trasy jak i samej organizacji. Podobał nam się prawdziwy duch rywalizacji, który sprawił że zbliżyliśmy się klasą do siebie. Konkurencje na trasie były bardzo kreatywne, przez co mogliśmy się wykazać”.

Skip to content