Z życia ZSP Aktualności

Wycieczki dydaktyczne uczniów technikum
4 grudnia 2019

Uczniowie klas 1, 2, 3 technikum budowlanego i samochodowego chętnie korzystają z praktycznej nauki przedmiotów zawodowych poza szkołą. Przyszli budowlańcy 2 grudnia 2019 r. zwiedzili zakłady produkcyjne STEICO  w Czarnkowie. Podczas zwiedzania hal zakładu zapoznali się z niektórymi procesami produkcji płyt konstrukcyjnych klejonych warstwowo i pilśniowych płyt izolacyjnych. Uczniowie chętnie wzięli udział w warsztatach teoretyczno-praktycznych Akademii STEICO, a podczas wykładu zaznajomili się z historią firmy, wyrobami z drewna i produktami  drewnopochodnymi oraz ich właściwościami i zastosowaniem. Po wysłuchaniu prelekcji udali się do sali warsztatów praktycznych bogato wyposażonej w materiały, nowoczesne narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania prefabrykatów systemu budowlanego STEICO. Uczniowie w dwóch grupach  przy wsparciu technicznym ekspertów wykonali elementy ścian zewnętrznych w budownictwie energooszczędnym.

Po krótkim egzaminie ze znajomości zagadnień związanych z innowacyjnym budownictwem drewnianym, wręczono młodzieży imienne certyfikaty, potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu, dzięki któremu zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.

Z kolei uczniowie klasy 1 technikum samochodowego 3.12.2019 r. odwiedzili fabrykę samochodów użytkowych Volkswagen we Wrześni, gdzie od października 2016 roku produkowana jest nowa generacja modelu Crafter oraz MAN TGE. W nowej fabryce zatrudnienie wynosi ok 3000 osób. Koszt inwestycji wynosi ponad 800 milionów euro, co czyni z niej jedną z największych inwestycji zagranicznych w Polsce w ostatnich 10-leciu. Powierzchnia zakładu wynosi 220 ha, co odpowiada 300 boiskom piłkarskim. Na terenie fabryki działa nowoczesna hala budowy karoserii, lakiernia, hala montażu oraz park dostawców, dział samochodów specjalnych oraz dział produkcji pilotażowej. Nowy Crafter dostępnych jest w aż 69 wariantach, a przyszli samochodziarze mogli prześledzić cały proces budowy tego samochodu począwszy od spawania pudła karoserii, skończywszy na kontroli końcowej gotowego pojazdu. 

Wcześniej uczniowie klasy 3 technikum samochodowego odwiedzili firmę Bridgestone, której dzienna produkcja sięga powyżej 30 tys. sztuk opon. Zakres prac wykonywanych w fabryce jest szeroki – obecnie powstaje tu prawie 500 rodzajów (rozmiarów) wysokiej jakości radialnych opon marek Bridgestone i Firestone do samochodów osobowych oraz 4×4, na koła o rozmiarach od 15 do 21 cali. Firma zaopatruje największe światowe marki, między innymi: Alfa Romeo, Audi, Ferrari, Maserati, Aston Martin, Mercedes, BMW, Honda, Nissan, Citroen, Peugeot, Renault, Suzuki, Seat, Skoda, Porsche, Volvo czy Volkswagen. W ramach zajęć warsztatowych uczniowie prześledzili cały cykl powstawania opony, a także zapoznali się z najnowszymi oponami do aut elektrycznych. Bardzo ciekawy dla młodych samochodziarzy okazał się proces powstawania najnowszej cichobieżnej opony z gąbką poliuretanową wewnątrz dla firmy Audi oraz opony ze specjalną powłoką samouszczelniającą, dzięki czemu opona mimo przebicia nie traci ciśnienia.

Ogromne wrażenie zrobił również zrobotyzowany magazyn opon na ponad milion sztuk.

Zgłębianie tajników swojej profesji znacznie poszerza wiedzę zawodową uczniów niezależnie od wykonywanego zawodu.

Skip to content