Z życia ZSP Aktualności

Uczniowie ZSP w Chorwacji
1 czerwca 2018

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Politechnicznych 12 maja br. wyruszyła na wycieczkę do słonecznej Chorwacji.

Po całonocnej podróży dotarli w niedzielę do Trogiru, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzili miasto baśniowych krajobrazów, uliczek, zamków, z dużą ilością starych świątyń i pałaców – zwane „Małą Wenecją”. Starówka Trogiru wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Już pierwszego dnia nasi podróżnicy po zakwaterowaniu się w trzygwiazdkowym hotelu Ivona w Medjugorje zapoznali się z pięknie położoną miejscowością oraz zakosztowali regionalnych przysmaków.

Drugiego dnia młodzi podróżnicy w świetnych nastrojach zwiedzili nieformalną stolicę Hercegowiny – Mostar. Młodzież zachwyciła się Starym Mostem wybudowanym w 1566 roku z meczetami, niepowtarzalnym klimatem oraz malowniczymi widokami zapierającymi dech w piersiach. Niewątpliwą atrakcją był Wodospad Koćuša – jedna z najpiękniejszych naturalnych pereł tej części Hercegowiny.

W trakcie trwania wycieczki na nudę nie było czasu i już kolejnego dnia uczestnicy udali się do stolicy Bośni – Sarajewa – miasta, w którym cały czas czuć piętno minionej wojny, co zrobiło na młodzieży nie małe wrażenie. Młodzież spacerując z przewodnikiem po Starówce, podziwiała piękną studnię o ażurowej konstrukcji – ostatni fragment wodociągu zbudowanego w XVI w. Sercem Sarajewa – o czym mogli się przekonać młodzi turyści – od wieków pozostaje Bascarsija – turecki bazar z tradycyjnymi warsztatami rzemieślniczymi, sklepikami, restauracjami, gdzie można zjeść najlepsze cevapcici na Bałkanach. Po powrocie do hotelu w godzinach wieczornych chętni mogli wybrać się na miejsce pielgrzymek – Górę Objawień.

Młodzi turyści oprócz intensywnego zwiedzania znaleźli również czas na odpoczynek nad malowniczo położoną Riwierą Makarską, która należy do najcieplejszych, największych i najpopularniejszych regionów turystycznych Chorwacji. Odwiedzili również Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, które założył w 1908 roku biskup dr Juraj Carić. W drodze powrotnej do hotelu młodzież podziwiała Jeziora Bacińskie otoczone łąkami i sadami, a nad niektórymi z nich znajdują się małe plaże i pola kempingowe.

W drodze powrotnej młodzi globtroterzy zwiedzili miasto Szybenik, po którym spacerowali uliczkami Starego Miasta podziwiając zabytkową architekturę oraz zwiedzili średniowieczną Katedrę Św. Jakuba wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ostatni dzień wycieczki (18.05.2018r.) to przejazd do Zagrzebia – urokliwej stolicy Chorwacji. Młodzi podróżnicy spacerując uliczkami miasta zwiedzili Katedrę Św. Szczepana, Kamienną Bramę oraz Parlament, a w czasie wolnym młodzież zakupiła ostatnie pamiątki.

Trzeba było wrócić do szkolnej rzeczywistości choć oni poczuli już smak wakacji.

Skip to content