Z życia ZSP Aktualności

Tydzień ochrony danych osobowych
6 kwietnia 2023

Za nami tydzień (27-31.03) zajęć prowadzonych pod nadzorem Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Uczniowie różnych klas brali udział w lekcjach związanych z tematyką  ochrony danych osobowych, których celem  było edukowanie młodzieży, jak mają chronić swoje dane zarówno w świecie realnym jak i cyfrowym oraz poszerzanie wiedzy na temat poszanowania prawa do prywatności i ochrony swoich danych oraz poznawania podstawowych zagadnień związanych z przepisami dotyczącymi tego sektora prawnego. Lekcje podczas minionego tygodnia, przyjmowały szczególną i ciekawą formę o czym przekonacie się zaglądając do naszej fotorelacji wraz ze szczegółowymi  opisami.

Rekwizyty
O szczególne  rekwizyty, które zdobiły korytarz szkolny podczas minionego tygodnia zadbali uczniowie klasy 1TS, którzy podczas lekcji z technik wytwarzania wspólnie z panem Dominikiem Czarnym wykonali metalowy klucz oraz kłódkę jako symbol bezpieczeństwa. Natomiast uczniowie z klas gastronomicznych podczas zajęć  zadbali o nasze kubki smakowe i wypiekli pyszne, symboliczne ciasteczka.

Język polski
Na lekcjach języka polskiego uczniowie klas branżowych i technikum wcielili się w pracowników  biura detektywistycznego  i na podstawie dykteryjki – uwspółcześnionej  wersji mitów: „Demeter i Kora”, „Orfeusz i Eurydyka” rozwiązywali kryminalną zagadkę, dzięki której poznali co to dane osobowe  i jak chronić je przed  bezprawnym udostępnieniem.

Godzina wychowawcza
Podczas lekcji wychowawczych uczniowie gościli Inspektora Ochrony Danych Osobowych, który przedstawił młodzieży zasady i metody zabezpieczania swoich danych osobowych w sieci, szczególnie podczas tworzenia lub zarządzania swoimi kontami na portalach społecznościowych. Uczniowie brali udział w dyskusji podczas, której wymieniali się swoimi  spostrzeżeniami  dotyczącymi umieszczania swoich danych w sieci,   poznali  również  rodzaje tożsamości cyfrowej  jakie budujemy poprzez swoją aktywność w internecie.

W-F
Na lekcjach wf uczniowie podzieleni na drużyny rozgrywali mecze w dwa ognie. Każdy członek  drużyny  miał  naklejoną literkę,  która stanowiła część hasła. Przed rozpoczęciem rozgrywki każda z drużyn odpowiadała na pytanie, dotyczące zagadnień związanych z danymi osobowymi i ich zabezpieczeniami.  Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi każda z nich musiała jak najszybciej „skuć” te osoby z drużyny przeciwnej, które miały na sobie literki tworzące  poprawne hasło. Jak widać na załączonych zdjęciach uczniowie poprzez ruch i dobrą zabawę mogli poszerzyć swoją  wiedzę dotycząca zagadnień związanych z odo.   

Lekcja informatyki
Na zajęciach z informatyki  uczniowie dowiedzieli  się co to są  dane osobowe i jakie są ich rodzaje. Poznali pojęcia i techniki anonimizacji i pseudonimizacji danych. Następnie dyskutowali na temat podstawowych zasad ochrony danych osobowych. Dowiedzieli się co to jest  phishing, jak rozpoznać atak i jak się przed nim bronić. Na zakończenie  mogli rozpoznać próbę wyłudzenia danych rozwiązując quiz. Na lekcja z infografiki wykonywali plakaty związane tematem ochrony danych, które można było podziwiać na korytarzach szkolnych.

Zaproszony gość
Gościliśmy również w naszej szkole  przedstawicielkę służb mundurowych, która przedstawiła  zebranym uczniom  problem  dotyczący zjawiska cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej z tym związanej.

Lekcja biologii
Podczas lekcji biologii uczniowie poznali  pojęcie i rodzaje  danych biometrycznych oraz historię  i metody ich  przetwarzania skupiając się w szczególności na liniach papilarnych.  Młodzież wcieliła  się w pracowników laboratorium kryminalistycznego, którzy pracując nad zebranym materiałem dowodowym w postaci odcisków ,badali  czy rzeczywiście rękawiczki mogą ochronić sprawców czynów zabronionych przed pozostawieniem śladów linii papilarnych – danych biometrycznych.

Skip to content