9 grudnia 2024r. uczniowie klas: 4TFG, 4TBS i trzy uczennice klasy 1C wraz z opiekunami pojechali do Warszawy, gdzie wyruszyli w niezapomnianą podróż w czasie z wystawą „TITANIC: The Artifact Exhibition.”
Na wstępie zwiedzający otrzymali replikę karty pokładowej, wczuwając się w rolę konkretnego pasażera. Zobaczyli niezwykłe eksponaty, które nigdy wcześniej nie były pokazywane w Europie. Wśród nich znalazły się gigantyczne stalowe drzwi, przez które pasażerowie wchodzili na pokład majestatycznego statku, oryginalne okno z kajuty oficerskiej czy stanowisko sterowania. Wśród bezcennych skarbów na szczególną uwagę zasłużył również jedyny na świecie zachowany cherubin – figura anioła, która zdobiła drewniane schody Titanica oraz wyjątkowe eksponaty należące do pasażerów, takie jak biżuteria, zegarki, walizki, buty, pieniądze, listy i dokumenty tożsamości. Znalazły się tu również unikalne elementy wyposażenia, takie jak elegancka porcelana, pięknie zdobione sztućce, stylowe lampy oraz naczynia kuchenne, które były świadkami codziennego życia na pokładzie.
Każdy z tych przedmiotów opowiada swoją własną historię o niewyobrażalnym luksusie i niezwykłości, które uczyniły Titanica ikoną swojej epoki. Dnia 10 kwietnia 1912 roku RMS TITANIC wyruszył w swoją pierwszą podróż z Southampton w Anglii do Nowego Jorku. Jako najbardziej luksusowy i zaawansowany technologicznie statek swojej epoki, zdążył zaskarbić sobie sławę jeszcze przed rozpoczęciem rejsu. Miał być klejnotem brytyjskiej floty pasażerskiej. Niestety, jego losy miały szybko się zmienić. Późnym wieczorem 14 kwietnia 1912 roku, o godzinie 23:40 TITANIC zderzył się z górą lodową, co doprowadziło do jego tragicznego zatonięcia zaledwie 2 godziny i 40 minut później – 15 kwietnia. Tego dnia życie straciło prawie 1500 osób. Ta niezapomniana katastrofa, która przeszła do historii, wstrząsnęła światem i na zawsze pozostawiła swoje piętno w sercach i umysłach ludzi.
Po tragicznym zatonięciu, RMS TITANIC opadł na dno Północnego Atlantyku, 400 mil morskich na południowy wschód od Nowej Fundlandii, spoczywając na głębokości 3800 metrów. Jego dziób i rufa, rozłączyły się, oddalając się od siebie na 550 metrów, tworząc niezwykły obraz na dnie oceanu. Wokół rozsypały się wszystkie osobiste przedmioty oraz części i wyposażenie statku.
Ekspozycja przyjechała do Warszawy prosto z Muzeum Nauki w Pittsburghu (USA). Wystawa pozwoliła zanurzyć się nam w historii, odczuć emocje i zrozumieć złożoność wydarzeń związanych ze statkiem TITANIC. W trakcie podróży do Warszawy obejrzeliśmy film J. Camerona „Titanic” dzięki czemu mogliśmy lepiej zrozumieć tą fenomenalną wystawę. Następnie udaliśmy się na Plac Zamkowy w Warszawie aby skosztować słodkości i przekąsek na Jarmarku Bożonarodzeniowym.