Z życia ZSP Aktualności

Technicy Samochodowi uczą się od najlepszych
30 grudnia 2017

Prawie każdy dorosły człowiek posiada dzisiaj samochód, potrafi nim jeździć, ale niewiele wie o jego budowie. W przeciwieństwie do uczniów naszego Technikum Samochodowego, którzy od pierwszej klasy zgłębiają wiedzę na temat pojazdów, aby w przyszłości  służyć pomocą laikom.

Przyszli Technicy Pojazdów Samochodowych uczą się od najlepszych. Wiadomości oraz umiejętności zdobyte w szkole poszerzają podczas licznych wycieczek dydaktycznych i szkoleń. W pierwszym okresie bieżącego roku szkolnego mieli do tego sporo okazji.

Przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy 3 Technikum Samochodowego wybrali się do Polkowic na Dolnym Śląsku, aby w jednej z fabryk koncernu Volkswagen zapoznać się z produkcją silników. Największe zainteresowanie młodych pasjonatów czterech kółek wzbudziło najnowsze dziecko Volkswagena – silnik modułowy 2.0 tdi EVO.

Na początku grudnia młodzież z II TS i III TS wraz z właścicielami niezależnych warsztatów i ich pracowników wzięła udział w szkoleniu firmy LIQUI MOLY, które odbyło się w naszej pracowni samochodowej. Dotyczyło ono nowoczesnej technologii dynamicznej wymiany oleju, dobierania oleju według zalecenia producenta przekładni, obsługi urządzenia do wymiany, czyszczenia i płukania układów. Uczniów zainteresowała przede wszystkim część praktyczna – wymiana oleju.

W listopadzie nasi samochodziarze zwiedzali branżowe zakłady produkcyjne. Klasa 3 TS odwiedziła firmę Solaris Tram w Środzie Wlkp. Tam wysłuchali prezentacji o przedsiębiorstwie oraz zwiedzili poszczególne hale produkcyjne. Stację demontażu pojazdów samochodowych śremskiej firmy ECO PARTNER odwiedzili uczniowie klasy 4 Technikum Samochodowego – zapoznano ich  z procedurą kasacji, demontażem pojazdu oraz recyklingiem poszczególnych elementów samochodu. Uczniom spodobała się bardzo widowiskowa dezaktywacja samochodowej poduszki powietrznej poprzez jej wystrzelenie.

Młodzież z  kl. 2 technikum samochodowego wzięła udział w specyficznej lekcji bezpieczeństwa podczas wycieczki do Interaktywnego Centrum Bezpieczeństwa w Poznaniu Skoda Auto Lab. Podczas pięciomodułowych warsztatów uczniowie korzystali z symulatorów i eksponatów pod okiem profesjonalnych instruktorów, ratowników medycznych i animatorów.

Nasi uczniowie brali również w udział w szkoleniach z projektu Młode Kadry. W pierwszym półroczu roku szkolnego 2017/2018 dotyczyły one m. in. produkcji pomp wodnych, układów rozrządu, łożysk tocznych oraz użytkowania, budowy i naprawy skrzyń biegów.

Dzięki takim atrakcyjnym formom dokształcania nauka w Technikum Samochodowym na pewno nie jest nudna.

Skip to content