Z życia ZSP Aktualności

Teatralny wieczór z wieszczem
21 października 2019

W niedzielę 20 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć w Teatrze Nowym w Poznaniu spektakl „Pan Tadeusz” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

To spektakl wyśmienicie zagrany – dzięki umiejętności posługiwania się wierszem przez aktorów zyskał niesamowite brzmienie. Aktorzy są nie tylko bohaterami, ale również narratorami swojej opowieści. Tymi, którzy przeglądają się w krzywym zwierciadle, ale są i samym odbiciem. Grabowski pogrzebał w ten sposób romantyczne mity. I zderzył nas z rzeczywistością, również współczesną. Pomieszanie tradycji z teraźniejszością jest atutem tego przedsięwzięcia, bo każe nam widzom – Polakom wciąż na nowo zmagać się z naszą polskością. Na scenie patos (właściwy tekstowi wieszcza) przeplata się z ironią i satyrą.

Inscenizacja Grabowskiego na pewno pozwoliła młodym widzom spojrzeć inaczej na poemat Mickiewicza. Młodzież z entuzjazmem przyjęła to przedstawienie.

Do zobaczenia na kolejnym „Spotkaniu z kulturą”. Już wkrótce!

 

Skip to content