Dzięki uczniom Zespołu Szkół Politechnicznych tegoroczne Powiatowe Obchody Święta Niepodległości nabrały wyjątkowego charakteru. Dostarczyli oni zgromadzonym 11 listopada na śremskim rynku mieszkańcom miasta i okolic, przedstawicielom służb mundurowych oraz samorządu terytorialnego powiatu i gminy wielu wrażeń, prezentując Widowisko „Radosna Niepodległość: Piłsudski wraca do kraju.”
A wyglądało to tak…
Przy dźwiękach „Pierwszej brygady” na rynek wbiegli gazeciarze z reprintami gazet z dnia 11 listopada 1918 r., które rozdawali zgromadzonym, a zaraz za nimi na koniu wjechał sam Piłsudski, do którego wyszło trzech członków Rady Regencyjnej. Podczas tego spotkania doszło do przekazania władzy nad wojskiem Piłsudskiemu, który przyjął ten zaszczytny obowiązek i obiecał wiernie służyć Ojczyźnie. Odjeżdżającego marszałka pożegnano znamiennymi słowami piosenki „Ojczyznę kochać trzeba i szanować”. Po odczytaniu telegramu notyfikującego powstanie państwa polskiego radośnie odśpiewał piosenki legionowe szkolny chór. Mieszkańcy włączyli się do śpiewania, otrzymali bowiem przygotowane w ZSP miniśpiewniki. Radość obecnych była tym większa, że po wspólnych śpiewach uraczeni zostali upieczonymi w szkolnej pracowni gastronomicznej rogalami, których nasi uczniowie przygotowali około 2500 tysiąca.
Fakt odzyskania niepodległości świętowaliśmy także 10 listopada w murach naszej szkoły. Tego dnia odbyła się w auli niecodzienna lekcja historii – młodzież obejrzała prezentację na temat zmagań o wolną Polskę przedstawioną przez Basię z II TBFS oraz wysłuchała kilka pieśni legionowych wykonanych przez szkolny chór. Wielu uczestniczących w tym przedstawieniu uczniów ochoczo włączyło się do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
Nasi uczniowie po raz kolejny angażując się w życie społeczeństwa udowodnili, że „młodzi przyszłością narodu”, napawając dumą całą brać szkolną. Godnie reprezentowali ZSP nie tylko podczas niepodległościowych obchodów na śremskim rynku, ale także (jak zawsze) w poczcie sztandarowym szkoły uczestniczącym we Mszy Św. za Ojczyznę w Kościele Garnizonowym i Apelu Poległych na cmentarzu parafialnym.