Z życia ZSP Aktualności

Sprzedawcy aktywnie realizują program nauczania zawodu
28 marca 2019

Poznanie przedsiębiorstwa produkcyjnego i procesów wytwarzania mleka oraz jego asortymentu handlowego to główne cele wycieczki uczniów kształcących się w zawodzie sprzedawcy do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Śremie w dniu 27 marca 2019 roku.

Po założeniu odzieży ochronnej młodzież została oprowadzona po zakładzie. Kierownik Produkcji p. Bogdan Sendrowicz i Mistrz Produkcji p. Mariusz Kmiecik w ciekawy sposób przybliżyli uczniom tajniki linii produkcji, jak również sposoby przetwarzania mleka i uzyskania zróżnicowanego asortymentu handlowego produktów mlecznych. Przyszli sprzedawcy oglądali linie produkcyjne mające poziom standardów europejskich i dowiedzieli się, że wprowadzony tam system HACCP jest udokumentowanym systemem bezpieczeństwa zdrowotnego żywności i potwierdza wysoką jakość wyrobów. To, że wyroby są magazynowane  w warunkach higienicznych i w odpowiednio niskich temperaturach uczniowie stwierdzili osobiście.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się laboratorium, w którym przeprowadza się analizy m.in. na zawartość wody w mleku, tłuszczu, obecności antybiotyków. Możliwość zobaczenia tzw. kultur bakterii, stosowanych do produkcji mlecznych napojów fermentowanych, to dodatkowa atrakcja. Każdy ze zwiedzających mógł również skosztować  produktu  „prosto z linii produkcyjnej”.

Dla uczniów była to praktyczna lekcja, dzięki której mieli możliwość poznania funkcjonowania przedsiębiorstwa i gospodarki poprzez powiązanie rolnictwa, przetwórstwa i usług.

Skip to content