Z życia ZSP Aktualności

“Profilaktyki nigdy dość… –
27 kwietnia 2023
– czyli jak chronić się przed nowotworem skóry”. To hasło przyświecało prelekcji, która odbyła się 25 kwietnia 2023r. w auli szkolnej. Uczniowie klas: 1C, 3TBG, 4TF, 4TB oraz 4GT wraz z opiekunami wzięli udział w spotkaniu dotyczącym profilaktyki nowotworu skóry – CZERNIAKA.
Z tej okazji, gościem spotkania była pani prezes STOWARZYSZENIA CHORYCH NA CZERNIAKA z Poznania – Mirosława Skitek. Pani Prezes przedstawiła społeczności szkolnej informacje na temat w/w nowotworu.
Czerniak jest nowotworem, który przeraża wielu z nas. Głównie dlatego, że statystyki umieralności na tę chorobę są bardzo wysokie i dodatkowo każdy jest w grupie ryzyka. Lekarze podkreślają, że ten typ raka staje się groźny gównie wtedy, gdy jest późno zdiagnozowany. Natomiast we wczesnym stadium można go skutecznie usunąć operacyjnie. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne oraz obserwacja znamion, szczególnie po sezonie letnim.
Do głównych czynników przyczyniających się do zachorowalności na czerniaka należą m.in.: liczne znamiona barwnikowe i atypowe, osoby o jasnej karnacji, rudych włosach, niebieskich oczach i z piegami, także osoby, które okresowo i intensywnie wystawiają się na promieniowanie UV (opalają się w solarium lub na słońcu), jak również oparzenia słoneczne. Dodatkowo czynnikiem ryzyka może być również wykonanie tatuażu, który zawiera w szczególności czerwony barwnik. Aby wykryć nowotwór skóry należy poddać się dokładnemu badaniu lekarskiemu, które obejmuje całą skórę. Do cech zmian skórnych, które mogą wskazywać na podejrzenie czerniaka należą głównie: asymetryczny kształt, niejednolity kolor, nierównomierne brzegi znamion, dynamiczne zmiany rozmiaru, swędzenie oraz krwawienie.
Aby potwierdzić diagnozę, ocenić rokowania i stopień zaawansowania – niezbędne jest badanie histopatologiczne całej usuniętej chirurgicznie zmiany.
Zbliża się okres letni, dlatego chrońmy naszą skórę przez rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych, stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz nie zapominajmy o badaniach profilaktycznych.
Skip to content