Z życia ZSP Aktualności

Praktyki w Niemczech, czyli Erasmus+
7 stycznia 2019

Pierwsza grupa uczniów wróciła  do szkoły po realizacji 4 – tygodniowych praktyk w Niemczech.  

Wyjazd zorganizowany został w ramach realizacji projektu „Praktyki Erasmus+  zapewniają utrzymać najwyższy poziom kształcenia zawodowego” dofinansowanego z programu Erasmus + w sektorze obejmującym kształcenie i szkolenie zawodowe, Akcja 1: mobilność edukacyjna.

Prawie trzy miesiące trwały przygotowania do wyjazdu na praktyki do niemieckich hoteli. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach kulturowych i językowych, w tym  spotkali się w szkole z przedstawicielami naszego niemieckiego partnera z firmy Siegmundsburger Haus  Werraquelle GMBH. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować się do długiego wyjazdu, na 4 tygodnie  do niemieckich hoteli w Turyngii. 

Ze Śremu wyjechali 22 listopada i po drodze, wraz  z  panią Dorotą Jańczak-Przewoźną, zwiedzili Poczdam, przede wszystkim Ogrody Sanssouci. Gdy dotarli do Eisenach, nasz niemiecki partner rozwiózł uczniów w parach do  3  hoteli:

  • Hotel Rennsteig, Masserberg
  • Forsthaus Thiemsburg,
  • Wohlmirstedt Kaiserpflaz

Tam uczniowie pracowali przez poszczególne tygodnie na różnych stanowiskach: w kuchni, przy wystroju  świątecznym sal i obsłudze gości oraz sprzątając pokoje hotelowe. W czasie wolnym, a mieli  łącznie poza 20 dniami pracy, 6 dni do dyspozycji oraz czas po pracy, zwiedzali okolicę i korzystali z oferty hotelowej. Zależnie od hotelu były to: basen, sauna, siłownia, kręgielnia itp. Byli  na jarmarkach świątecznych, które w Niemczech przygotowywane są prawie w każdej miejscowości. Zwiedzali okolicę wyjeżdżając samodzielnie lub  z innymi pracownikami hotelu, z którymi się zaprzyjaźnili. Niektórzy byli w Erfurcie, Eisenach, Bad Lagensalza, korzystali z atrakcji Parku Narodowego Hainich ze  ścieżką wśród korony drzew, czy odwiedzając inne pobliskie miejscowości. Były też hotele oddalone od dużych miast, z których dostanie się do  miasta sprawiało duże trudności, ale nasze dziewczyny radziły sobie znakomicie.

W trakcie praktyk uczniów odwiedziła, wraz z niemieckim partnerem, pani dyrektor Wisława Frydryszak z koordynatorem projektu Aleksandrą Jaskułą.  Była to wizyta, która miała na celu zarówno kontrolę realizacji praktyk, ich zgodność z założeniami, jak i wsparcie uczniów, którzy  już wiele dni byli tylko wśród osób niemieckojęzycznych.

Przez cały pozostały okres z uczniami kontaktowano się tylko przez fecebook’a i telefonicznie, a na miejscu dziewczyny radziły sobie  samodzielnie wypełniając zasady projektu mobilności. Doskonaliły  w ten sposób przede wszystkim język niemiecki. W rozmowach używały również języka angielskiego. Nie obyło się bez drobnych problemów, ale i te na bieżąco rozwiązywano.

Czas powrotu 20 grudnia pomimo, że po 4 tygodniach, to nadszedł niespodziewanie szybko. Wówczas pojawiły się łzy, mimo, że na ich otarcie były gorące pożegnania i prezenty, a w perspektywie powrót do domu na święta.

Minął tydzień i w szkole już trwa rekrutacja kolejnej grupy na wyjazd wiosenny. Tym razem uczestnikami będą uczniowie z klas drugich Technikum Obsługi Turystycznej i Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, po 6 uczniów w każdym z zawodów.

Skip to content