Z życia ZSP Aktualności

I Powiatowe Mistrzostwa w Udzielaniu Pierwszej Pomocy
15 lutego 2018

I Powiatowe Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Udzielaniu Pierwszej Pomocy to wspólne przedsięwzięcie Centrum Szkoleniowo – Usługowego MEDIVAL Waldemar Wyrzykiewicz i Zespołu Szkół Politechnicznych. Inicjatorem mistrzostw był Waldemar Wyrzykiewicz – absolwent naszej szkoły, a aktualnie śremski ratownik medyczny. Do zawodów, rozegranych  8 lutego w kilku specjalnie przygotowanych salach szkoły, dostosowanych do rodzaju konkurencji, zgłosiło się 6 drużyn reprezentujących wszystkie szkoły ponadgimnazjalne powiatu  śremskiego (ZSO, ZSK, ZSE, ZSR, ZST i ZSP).  Na rywalizację składały się cztery konkurencje: test wiedzy, tor sprawności fizycznej, indywidualne udzielanie pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej oraz zespołowe udzielanie pomocy poszkodowanemu w wypadku na budowie. W tym przypadku bardzo realistycznie zainscenizowano wypadek, podczas którego poszkodowany (pozorant)  spadając z drabiny przebił  drutem nogę oraz stracił przytomność.

W czasie przerw między konkurencjami oraz bezpośrednio po zawodach, gdy obradowało jury, uczestnicy mogli porozmawiać z przedstawicielami policji: nadkomisarz Ewą Kasińską i aspirantem Krzysztofem Tomaszewskim.

Aby przez kilka godzin zawodnicy nie opadli z sił, w szkolnej pracowni gastronomicznej przygotowano kanapki, napoje oraz pączki, bo mistrzostwa odbywały się w tłusty czwartek.

Podczas podsumowania czterogodzinnych zmagań obecni byli  przedstawiciele śremskich służb mundurowych oraz sponsorów. Poza wymienionymi wyżej nie zabrakło również: komendanta Państwowej Straży Pożarnej brygadiera Sławomira Drozda, zastępcy naczelnika wydziału prewencji śremskiej policji komisarza Adama  Kaźmierczaka, komendanta Straży Miejskiej  Mariana Golińskiego, przedstawiciela starostwa pani Izabeli  Ratajczak oraz śremskich mediów.

Po przemówieniach i podsumowaniu przebiegu zawodów ogłoszono wyniki.

Wśród osiemnastu uczestników indywidualnie najlepszym okazał się uczeń śremskiego Liceum Ogólnokształcącego Jan Trzciński, a najlepszym zespołem drużyna z naszej szkoły w składzie: Natalia Broniarz,  Bartosz Hajdrowski, Hubert Flaczyński.  Na kolejnych miejscach na podium stanęły drużyny Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespół Szkół Ogólnokształcących.

Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne nagrody: bogato wyposażone apteczki,  gadżety rowerowe, ładowarki oraz drobne upominki.  Najlepsze drużyny uhonorowano pucharami.  A wszystko dzięki sponsorom tj.:

  • Centrum Szkoleniowo-Usługowe MEDIVAL,
  • ZSP Śrem,
  • Starostwo Powiatowe w Śremie,
  • Rainbow – haft maszynowy​ Śrem,
  • Green Bike​ Śrem.

 Patronat honorowy nad mistrzostwami objęły służby mundurowe:

  • Komenda Policji w Śremie,
  • Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Śremie,
  • Straż Miejska.

Skip to content