Z życia ZSP Aktualności

Polsko-niemiecka współpraca wstępem do Erasmusa+
5 stycznia 2018

Kiedy w październiku 2017 r. grupa nauczycieli z Polski, w tym z Zespołu Szkół Politechnicznych, dotarła do niemieckiej Turyngii i zapoznała się z ofertą praktyk u naszych sąsiadów, nikt nie miał wątpliwości, że perfekcyjnie przygotowana wizyta przyniesie oczekiwane rezultaty.
Po powrocie do kraju oferta zagranicznych praktyk została przedstawiona uczniom szkoły i już 23 listopada pierwsza grupa młodzieży, wraz z germanistą, dotarła do Niemiec.
Wcześniej odbyło się kilkugodzinne spotkanie przedstawicieli Siegmundsburger Haus Werraquelle z uczniami, ich rodzicami i nauczycielami szkoły, podczas którego wyjaśniono sposób organizowania wymiany i omówiono obowiązujące zasady. Szczególną uwagę zwrócono na różnice mentalne między Polakami a Niemcami.
Tuż przed świętami – 22 grudnia uczennice technikum turystycznego wróciły z wymiany i zostały poproszone o krótką relację. Żywy kontakt z niemiecką kulturą, poznanie tradycji, obyczajów, specjałów kuchni, lekcja tolerancji, piękna przygoda, wzrost motywacji do nauki języków – to tylko niektóre stwierdzenia, wypowiedziane przez nie jednym tchem. Uczennice uczyły się, pracowały i spędzały wolny czas w grupie międzynarodowej – byli tam Niemcy, Hiszpanie i Węgrzy. Tym, co nas szczególnie cieszy i nie ukrywamy, że było naszym celem przy szukaniu partnera do wymiany, jest, jak to określiły uczestniczki „poznanie niemieckiej precyzji, dokładności oraz nauka szacunku do każdej pracy”.
Pozytywne doświadczenia z wymiany, szybkie przełamanie wewnętrznych barier, zarówno językowych jak i społecznych, bardzo dobra opieka w miejscu praktyk sprawiły, że uczestniczki wymiany już żałują, że praktyki trwały tylko miesiąc. „Szkoda byłoby nie wykorzystać takiej szansy następnym uczniom, ponieważ przekonałam się, że gdybym nie wyjechała – ogromnie bym żałowała. Szkoda, że taka przygoda tak szybko się kończy!” – podsumowała wyjazd jedna z uczennic.
Realizacja polsko-niemieckiej wymiany była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Powiatowi Śremskiemu i Radzie Rodziców szkoły. Następnym naszym krokiem będzie Erasmus+. Liczymy, że stanie się to już w tym roku.

Skip to content