Z życia ZSP Aktualności

Poetycki sukces Darii
20 listopada 2023

W „Stowarzyszeniu Umarłych Poetów” Nancy H. Kleinbaum możemy przeczytać, że „poezja musi być obecna i musimy zatrzymać się na tę jedną sekundę, by móc ją dostrzec, nawet w najprostszych i najbardziej banalnych zdarzeniach.” Potrafi to Daria Lange – uczennica klasy III Technikum Turystycznego – tegoroczna laureatka „XVIII Powiatowego Konkursu Jednego Wiersza” organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Śremie.

Poezja jest od dawna obecna w jej życiu i to nie pierwszy sukces Darii w tym konkursie. A nagrodzona „Jaskółka” to wzruszający i bardzo osobisty tekst autorki. Warto zatrzymać się na jego lekturze, by dostrzec wrażliwość młodej poetki i zachwycić się dojrzałością poetyckiego obrazowania.
Życzymy Darii kolejnych literackich sukcesów.

Jaskółka
Każdego dnia budzę się z pocałunkiem lęku
z chłodem opuszczenia
Odkąd tylko wyczuwam Cię
W każdym powiewie wiatru
Pierwszych promieniach słońca po srogiej zimie
Bo stałeś się nimi
Bo jesteś nieuchwytny
A Twoje odejście nabrało nowego znaczenia
już nie ma Cię wcale
nie mogę Cię objąć
Krążysz teraz gdzieś po Niebie
Jak jaskółka
Wolny od łańcuchów pętających Twoje skrzydła
zadających ból, cisnących mocniej i mocniej
Uwalniasz się wreszcie od męk, odlatujesz wraz z ostatnim tchnieniem lata
Jak jaskółka
Szybujesz ponad zamiecią, sztormem, piaskową burzą, niosąc z sobą cząstkę mojej duszy
Lecisz gdzieś w dalekie strony, wyżej i wyżej, dalej i dalej
Tak wysoko, że tracę Cię z oczu, gdy dotykasz chmur, otulony spokojnym snem
Jaskółko…
Skip to content