Z życia ZSP Aktualności

Podróże kształcą – Kraków!
29 października 2018

Grupa  uczniów ZSP nie tylko klas turystycznych, ale też szkoły zawodowej i branżowej udała się w dniach 24-26 października br. na trzydniową wycieczkę objazdową z zakwaterowaniem w Krakowie. Mimo zmiennej pogody i bogatego programu zwiedzania humory dopisywały. Już pierwszego dnia młodzież zwiedziła zabytkową kopalnię srebra wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdującą się w Tarnowskich Górach na Górnym Śląsku. Uczniowie wraz z przewodnikiem przebyli pod ziemią – częściowo łodziami, prawie 3 km. Niezapomniane chwile spędzili w mieście u ujścia Soły do Wisły – Oświęcimiu podczas zwiedzania obozów koncentracyjnych – Auschwitz-Birkenau.

Kolejnego dnia po śniadaniu w hostelu uczniowie udali się na kompleksowe zwiedzanie starówki Krakowa –również obiektu UNESCO w Polsce. Z Panią przewodnik zwiedzili Wawel, w szczególności katedrę wawelską, docierając m. in. do dzwonu Zygmunta oraz do grobów królewskich. Odwiedzili m. in. w Collegium Maius Akademii Krakowskiej, ulicę Franciszkańską 3 związaną z Janem Pawłem II – Pałac Biskupi oraz podziemia rynku krakowskiego z ekspozycjami miasta Krakowa sprzed wieków. Największe wrażenie zrobił jednak Rynek – Sukiennice i Kościół Mariacki. Uczestnicy wycieczki wysłuchali hejnału wygrywanego z wieży Kościoła Mariackiego, a zachwycił ich fakt, że grany jest co godzinę na cztery strony świata.

Program przewidywał również wizytę w Wadowicach – mieście Jana Pawła II i oczywiście w domu rodzinnym, które dziś jest bardzo nowoczesnym muzeum multimedialnym. Nie obyło się również bez degustacji wspaniałych wadowickich kremówek.  

Ostatnim już punktem zwiedzania była Kalwaria Zebrzydowska leżąca w Beskidzie Makowskim. Młodzież zwiedziła ponad 400 – letnie sanktuarium, klasztor Ojców Bernardynów oraz zapoznała się przebiegiem szlaków pielgrzymkowych po kapliczkach rozmieszczonych w okolicznych  górach przy makiecie-mapie plastycznej.

Wycieczka do Krakowa, dawnej stolicy Polski pozwoliła na poznanie nie tylko historię i zabytki grodu Kraka oraz integracja klas, niektórzy zdobyli nowych przyjaciół. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wyjazd do Krakowa to również prawdziwa „żywa” lekcja patriotyzmu.

Skip to content