Z życia ZSP Aktualności

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi
18 października 2020

Z tej okazji w naszej szkole 15 października, w związku z Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi, zorganizowana została między innymi wystawa, która miała na celu uświadomienie społeczności szkolnej, jak ważne jest nasze zdrowie. Spora część społeczności szkolnej płci żeńskiej zaakcentowała ten dzień odpowiednim – różowym kolorem stroju. Podczas długich przerw uczennice klasy 3 Technikum Fryzjerskiego rozdawały słodycze i wstążeczki również w kolorze różowym. Wielu z uczniów wykonało prezentacje multimedialne o ww. tematyce, które można było obejrzeć na ekranie w holu szkoły.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi ok. 23% wszystkich zachorowań spośród nowotworów złośliwych u kobiet i ok. 14% zgonów z tego powodu.
To, czy zachorujemy na raka zależy od naszych genów, wieku i trybu życia. Natomiast do czynników ryzyka zidentyfikowanych, które zwiększają szanse jego wystąpienia należą: płeć (najczęściej u kobiet, na 100 zachorowań jedno występuje u mężczyzn), wiek (ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem), obciążenia genetyczne (ok. 5% nowotworów piersi ma charakter dziedziczny, a prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi wśród kobiet wzrasta wraz z liczbą krewnych pierwszego stopnia – matka, siostra, córka), czynniki hormonalne (stosowanie antykoncepcji), styl życia (np. dieta).

Pamiętajmy i dbajmy o nasze zdrowie każdego dnia.

Skip to content