Z życia ZSP Aktualności

Patron szkoły zobowiązuje
12 marca 2018

W roku obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 9 marca klasy pierwsze technikum wybrały się na wycieczkę do Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu i Lusowie. Wyjazdy te wpisały się już w tradycję naszej szkoły. Umożliwiają uczniom zgłębianie wiedzy o patronie szkoły.

Jedna grupa uczestników wycieczki rozpoczęła zwiedzanie w Poznaniu, druga w Lusowie. W Poznaniu młodzież przeszła sprzed Bazaru, gdzie 100 lat temu zatrzymał się I. J. Paderewski oraz powitał przybyłe do niego dzieci i dorosłych mieszkańców miasta. Jego rolę w powstaniu podkreśla tablica umieszczona na ścianie Bazaru od strony ulicy Paderewskiego. Dalsza trasa wycieczki wiodła ulicą Ludgardy, przy której stoi pomnik 15. Pułku Ułanów Wielkopolskich, do muzeum na Starym Rynku. Wyprawa w przeszłość z przewodnikiem, który szczegółowo objaśnił losy Wielkopolan, przygotowania do walk i przebieg powstania, okazała się bardzo ciekawa. Całości dopełnił film o S. Taczaku – pierwszym dowódcy Powstania Wielkopolskiego.

Drugim zwiedzanym tego dnia miejscem było muzeum w Lusowie.  Przewodnik  barwnie opisał m. in. rolę J. Dowbora – Muśnickiego jako drugiego dowódcy powstania i scharakteryzował umundurowanie wojsk wielkopolskich.

Po raz kolejny uczniowie mogli utrwalić wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim. Wkrótce rozpoczną pracę nad projektami na bazie zgromadzonych w muzeach materiałów.

Patron szkoły zobowiązuje.

Skip to content