Olimpiady budowlane
5 kwietnia 2022

Uczniowie Technikum Budowlanego po raz kolejny wzięli udział w olimpiadach  i konkursach branżowych.

Tym razem rywalizację rozpoczęli 5 marca 2022 r. w Zielonej Górze, reprezentując naszą szkołę na XXXV Okręgowej Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności  Budowlanych. Do zmagań branżowych przystąpiło 60 uczestników z 10 szkół województwa wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego, a wśród nich Tomczyk Wiktoria, Szymczak Patryk, Maćkowiak Szymon z klasy 4TB, Grześkowiak Karol i Gąsiorowski Adam z klasy 3TBg oraz Dratwiak Patryk z klasy 3TBp. Konkurencja w tym roku była na tyle silna, że do Finału niestety nikomu nie udało się zakwalifikować, ale drużynowo chłopacy zajęli wysokie 4 miejsce.

10 marca 2022 r. w Zespole Szkół Budowlanych w Poznaniu naszą szkołę reprezentowali Adam Gąsiorowski i Karol Grześkowiak z klasy 3TBg, biorąc udział w etapie okręgowym  Olimpiady Budowlanej „Buduj z Pasją”. Olimpiada ta należy do zmagań zawodowych, których głównym celem jest rozwijanie pasji, wiedzy i umiejętności uczniów w szkołach prowadzących kształcenie  w zawodach branży budowlanej w Polsce. Etap okręgowy składał się z 2 części:
– część 1 – pisemna – ogólnobudowlana czas trwania: 60 minut
– część 2 – praktyczna – czas trwania 90 minut
Zadania w części 1 oraz części praktycznej obejmowały wymagania z kwalifikacji BUD.12 „Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich”. Przyszli budowlańcy dzielnie walczyli, ale niestety do Finału nie udało się im zakwalifikować.

Po raz pierwszy w tej edycji, a po raz trzeci w tym roku,  aż 3 uczniów naszej szkoły z klasy 4TB Marta Szczepaniak, Joanna Strzelczyk i Szymon Maćkowiak zakwalifikowało się do Finału  Olimpiady Budowlanej, organizowanej przez Międzynarodową Wyższą Szkołę Logistyki i Transportu we Wrocławiu. Zmagania konkursowe odbyły się 01.04.2022 r., a nasi reprezentanci zmierzyli się z 60 innymi uczestnikami z całej Polski. Pierwsza część olimpiady polegała na rozwiązaniu przedstawionego problemu budowlanego, druga – na uzasadnieniu wybranego przez siebie rozwiązania. Celem olimpiady jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania budownictwem oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności budowlanych, a także wyłonienie najbardziej uzdolnionych uczniów.
Tym razem nasi uczniowie znaleźli się poza podium, jednak udział w finale to duży sukces.