Z życia ZSP Aktualności

Oko w oko z Białą Damą
10 października 2016

Grupa uczniów z klasy II Technikum Turystycznego podczas zajęć praktycznych 7 października poznawała walory turystyczne Kórnika. Głównym punktem programu był neogotycki zamek – zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich, siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN.

Przewodniczką po kórnickim zamku była koleżanka z klasy czwartej Technikum Turystycznego – Małgosia Jaskuła, która oprowadziła grupę po zabytkowych wnętrzach i udzieliła fachowych informacji. Uczniowie spotkali się oko w oko z Białą Damą, obecną na licznych obrazach, w rzeczywistości była to Teofila z Działyńskich Szołdrska – Potulicka (1714-1790). Młodzież zwiedziła także gotycki kościół p.w. Wszystkich Świętych powstały z fundacji rodu Górków w 1437 roku.

Nasi turyści przekonali się podczas zajęć w terenie, że Kórnik to nie tylko historia.  W ostatnich latach po wschodniej stronie Jeziora Kórnickiego wybudowano piękną promenadę spacerową z licznymi mostkami, miejscami odpoczynku oraz z piętrowym molo, która łączy Bnin z Kórnikiem, skąd można podziwiać walory przyrodnicze okolic miasta. Promenadą uczniowie dotarli do pomnika Wisławy Szymborskiej, laureatki Nagrody Nobla z 1996 roku, mającego formę ławeczki, na której siedzi kot. Jest to pierwszy na świecie pomnik naszej noblistki (ur. w 1923 w kórnickim folwarku Prowent), która nigdy nie godziła się na stawianie pomników za życia, nazywanie jej imieniem instytucji, ulic.

Kórnik ma bardzo wiele atrakcji, dlatego nasi uczniowie z pewnością będą tam wracać. Być może pewnej nocy sami postanowią spotkać się z Białą Damą, która zgodnie z legendą zstępuje z portretu wiszącego w jednej z komnat zamkowych, aby od północy aż do świtu przechadzać się po swych włościach. 

Skip to content