O CHOINKA!!!
21 grudnia 2022

Najstarsze doniesienia o choince, czyli drzewku przyozdabianym na Boże Narodzenie, pochodzą z Alzacji – pogranicza Niemiec i Francji – informuje Przewodnik Katolicki. W domach ustawiano iglaste drzewko: jodłę, sosnę lub świerk przybrane jabłkami, orzechami i ozdobami z papieru. Informacje te pochodzą głównie z XV-i XVI-wiecznych kazań kościelnych, w których zwyczaj ten był krytykowany jako pogański. Do Polski choinka przywędrowała na przełomie XVIII i XIX wieku. W zaborze pruskim propagowali go pruscy żołnierze i urzędnicy. Dekorowanie choinki na początku przyjęło się tylko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekoracje, które potem przeniesiono właśnie na choinkę. W niektórych regionach południowej Polski choinki pojawiły się dopiero po II wojnie światowej.

W naszej szkole także zagościło wyjątkowe drzewko. Klasa 2TFG postanowiła zapoczątkować nową tradycję, dzięki której wiele dzieci będzie mogło poczuć się bezpiecznie. Mianowicie zakupiona została choinka, z której datek przeznaczono na cele FUNDACJI DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ. Jest to fundacja, która chroni dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Zapewnia dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną. Uczy dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci oraz co robić, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone. Wspiera i angażuje rodziców by wychowywali dzieci z szacunkiem i miłością. Wpływa na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka. Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo wolne od przemocy! Pamiętajmy, że razem możemy więcej.