Z życia ZSP Aktualności

Narodowe Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie
20 czerwca 2022

W roku szkolnym 2021/2022 po raz pierwszy obchodziliśmy święto Patronów naszej szkoły jako święto państwowe. Solidnie się przygotowaliśmy do tych obchodów i celebrowaliśmy je nie tylko 27 grudnia 2021, ale cały rok. Podjęliśmy szereg działań upamiętniających Powstańców Wielkopolskich, bowiem znaczenie Powstania daleko wybiega poza obszar terytorialny Wielkopolski. Ważne, że odtąd obchodzić je będziemy w całej Polsce z należytym szacunkiem. Z inicjatywy sześciu Wielkopolan po zebraniu przez nich 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy i przekazaniu go prezydentowi RP, projekt trafił do sejmu 14 września 2021 r. , tam został przegłosowany. Ważną dla nas ustawę w hotelu Bazar w Poznaniu w listopadzie 2021 r. podpisał Prezydent RP.

W ZSP działania szerzące wiedzę o powstaniu podejmowane są co roku. W roku bieżącym tych inicjatyw było bardzo dużo.

Już w listopadzie 2021r. zorganizowany został etap szkolny konkursu fotograficznego “POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918-1919 w moim obiektywie”. Do 30 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli nadsyłać swoje konkursowe prace.  Do komisji szkolnej wpłynęło 13 prac, spośród których do finału zakwalifikowano fotografie i opisy przygotowane przez: Patrycję Kaczmarek, Oliwię Rudawską, Julię Tomaszewską, Piotra Jankowskiego i Andrzeja Nowaka. Dnia 8 kwietnia 2022 r. w Poznaniu odbyła się Gala podsumowująca ten konkurs. Uczennica klasy 2 TBG Julia Tomaszewska otrzymała wyróżnienie i cenne nagrody. Jest się czym pochwalić, bowiem komisja miała do oceny 415 prac, a nagrodzonych zostało tylko 20 spośród nich. W kategorii szkół ponadpodstawowych 7 wyróżnień i 3 miejsca, podobnie dla szkół podstawowych. Po uroczystości i wystąpieniach Wielkopolskiego Kuratora Oświaty- Roberta Gawła, Dyrektora IPN- dr. hab. Rafała Rzeczka została zaprezentowana mapa interaktywna, na której umieszczono miejsca z nagrodzonych 20 fotografii.

W grudniu nauczycielki historii przygotowały projekt Gry Miejskiej: Śladami Powstańców Wielkopolskich w Śremie. Uczniowie z nauczycielami cały tydzień rozwiązywali zadania gry wędrując po Śremie. Uczniowie po zrealizowaniu poleceń z kart pracy dostarczali nauczycielkom historii fotograficzną dokumentację z jednego z punktów trasy. Najchętniej wybieranym do fotografowania miejscem pamięci był Pomnik Dobosza w parku Powstańców. Śremski Dobosz stał się wzorem dla statuetki wręczanej zasłużonym dla krzewienia wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. My możemy podziwiać oryginał w Parku Śremskim. W projekcie uczestniczyły klasy: 4 TGT, 4TB, 3TSg, 3BTg, 3Gg, 2 TBG, 2G, 2E, 1G,1TT, 1TSG i 1TB.

27 grudnia 2021 r. poczet sztandarowy, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły licznie uczestniczyli w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przy pomniku Dobosza w parku Powstańców Wielkopolskich w Śremie. Tradycyjnie odśpiewaliśmy rotę i wysłuchaliśmy historii tego pomnika. Fotograficzne upamiętnienie tego wydarzenia znalazło się w Albumie okolicznościowym : Wielkopolska Oświata Powstańcom Wielkopolskim.

22 lutego 2022r, została w szkolnej auli otwarta wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Katyń i Samorząd Województwa Wielkopolskiego pt. “Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari ofiary ludobójstwa w Katyniu”. Wystawę otworzył wykład dr. inż. Wojciecha Bugajewskiego. Następnie  uczniowie i goście zwiedzali wystawę. Do końca tygodnia – do 25 lutego 2022 r. wystawę odwiedziły wszystkie klasy na swoich lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie oraz godzinach wychowawczych. Nauczycielki historii przed zwiedzaniem omawiały przebieg i znaczenie Powstania Wielkopolskiego. Po zwiedzaniu wystawy uczniowie opisywali swoje wrażenia w formie referatów lub prezentacji multimedialnych. Wystawa była  udostępniona do zwiedzania również mieszkańcom regionu przez cały tydzień w godzinach pracy szkoły.

Kolejnym działaniem było przygotowanie uczniów do konkursu wiedzy o Powstaniu. Dnia 30 marca odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim “Powstanie Wielkopolskie 1918-1919, Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej”. W ciągu godziny, 13.30-14.30, uczniowie odpowiadali na 60 pytań. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów: Wiktoria Bartkowiak (3TBp) i Sylwia Bartkowiak (3TFp), Natalia Błoszyk (3TBp), Amelia Gajewska (3TBp) i Szymon Antoszkiewicz (2TBG). Konkurs podobnie jak w ubiegłym roku odbył się on-line. Wyniki dotarły do szkoły 04 maja 2022 r.

Narodowe Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie zostało przez naszych uczniów pięknie upamiętnione. W kategorii wiekowej szkół ponadpodstawowych udział wzięło blisko 80 uczniów. Aby stanąć na podium należało uzyskać co najmniej 50 punktów. Wśród najlepszej 12 znaleźli się nasi uczniowie: Wiktoria Bartkowiak z klasy 3 TBp , która uzyskała 65 punktów na 66 – najlepszy wynik w całej Polsce (!), Szymon Antoszkiewicz z klasy 2 TBG z 62 punktami oraz Natalia Błoszyk z 61 punktami. Pozostałe finalistki z naszej szkoły uzyskały również bardzo wysokie wyniki i zabrakło im tylko 1-2 punkty, by uzyskać tytuł laureata: Sylwia Bartkowiak klasa 3 TFp (49 punktów) i Amelia Gajewska 3 TBp (48 punktów).

W środę 8 czerwca 2022. odbyło się w Poznaniu, w Odwachu na Starym Rynku, podsumowanie XIV Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Wręczono nagrody najlepszym w Polsce. W kategorii szkół ponadpodstawowych wyłoniono 12 laureatów. Cztery osoby na miejscu I, cztery na miejscu II i cztery na trzecim. w kategorii szkół podstawowych laureatów było blisko 30.

Na pierwszym miejscu w szkołach średnich znalazło się troje uczniów naszej szkoły: Wiktoria Bartkowiak, Szymon Antoszkiewicz i Natalia Błoszyk oraz uczennica ze śremskiego LO – Gabriela Jankowska. Śremskie szkoły znów okazały się najlepsze w Polsce, a nasza szkoła w tegorocznym konkursie najlepsza nie tylko w Śremie ale i w całej Polsce.

Poznański Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu i Wielkopolski Kurator Oświaty pogratulowali wszystkim laureatom i podziękowali wszystkim opiekunom uczniów. Dodatkowe gratulacje złożyli dwóm nauczycielkom za przygotowanie do konkursu tak licznej grupy laureatów. Gratulacje od Kuratorium Oświaty w Poznaniu odebrały: nauczycielka szkoły podstawowej w Skokach i szkoły średniej z ZSP w Śremie, Anna Pelińska-Koprucka.

Działania upamiętniające Narodowe Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie trwały w Zespole Szkół Politechnicznych od listopada 2021 do czerwca 2022. Sukcesy uczniów naszej szkoły potwierdzają ich świadomość, wiedzę i talent w promowaniu faktów i miejsc pamięci zwycięskiego powstania.

 

Skip to content