Z życia ZSP Aktualności

Maturzyści w drodze…
7 kwietnia 2017

Już za kilkanaście dni pożegnamy absolwentów naszych techników. Jednym ze zwiastunów ostatniego etapu ich drogi w naszej szkole była tradycyjna wizyta czwartoklasistów w Częstochowie.

Grupa młodzieży z klasy 4 TFS i 4 TG w okresie rekolekcji szkolnych w Jasnogórskim Klasztorze prosiła Matkę Boską o potrzebne łaski, idąc na kolanach po twardych marmurach wokół cudownego obrazu każdy maturzysta modlił się w swojej intencji.

Trzydniowy wyjazd (27-29 marca) oprócz duchowego miał też swój kulturowy wymiar. Uczniowie zatrzymali się w Krakowie, gdzie zwiedzili kościół Mariacki, rynek, Sukiennice, Wawel, Synagogę i cmentarz żydowski. Uliczkami Kazimierza odkrywali zapomnianą żydowską kulturę, natomiast średniowieczny Kraków poznawali w Muzeum Podziemia Rynku Sukiennice. Niezapomniane chwile spędzili w secesyjnych wnętrzach Jamy Michalikowej – pięknej restauracji, w której artyści na ścianach pozostawili swoje dzieła. Wieczorem znaleźli czas na kabaretowy występ w jednym z krakowskich klubów. Raczyli się również kultowym jedzeniem: kiełbaskami z nyski i zapiekankami u Endziora oraz najlepszymi w Krakowie lodami. Przekonali się także, że krakowskie uliczki wieczorem mają niezapomniany klimat.

Ostatniego dnia wycieczki dumali nad okropnościami losu, jaki ludzie zgotowali innym ludziom w obozach zagłady, zwiedzając muzeum Auschwitz-Birkenau. Po lekturze opowiadań Borowskiego i Nałkowskiej młodzież była przygotowana na odbiór trudnych treści przekazywanych im w wyczerpujący sposób przez panią przewodnik.

Duchowego wzmocnienia przed maturą poszukiwali również uczniowie klasy IV TB, którzy także w okresie rekolekcji szkolnych modlili się przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Oni z kolei oprócz ducha wzmacniali także ciało, korzystając w drodze powrotnej z atrakcji wrocławskiej Jamp Areny.

Wkrótce matura…
Skip to content