Z życia ZSP Aktualności

Maturzyści w Auschwitz i Częstochowie
13 kwietnia 2015

Grupa maturzystów 10 kwietnia br. w Oświęcimiu zgłębiała wiedzę na temat Holocaustu oraz w Częstochowie wzmacniała się duchowo przed egzaminami maturalnymi i zawodowymi. Uczestnicy wycieczki wyruszyli ze Śremu już o godz. 300, aby zrealizować napięty plan wyjazdu. O godz. 900 wkroczyli bramą opatrzoną ironicznym napisem „Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym) na teren byłego obozu zagłady Auschwitz I. Pod opieką przewodników zwiedzili pozostałości niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, zapoznani zostali m. in. z warunkami egzystencji więźniów i reżimem obozowym, zobaczyli komorę gazową i krematorium. Udali się także na teren obozu Auschwitz II – Bireknau, aby dowiedzieć się więcej na temat transportu więźniów, selekcji i wykorzystania mienia Ofiar.
Pobyt w miejscu, w którym niemieccy naziści zamordowali ponad milion Żydów, a także dziesiątki tysięcy Polaków, Romów i jeńców sowieckich, był dla uczniów dużym przeżyciem oraz doskonałą lekcją historii.
W godzinach popołudniowych na Jasnej Górze maturzyści przed obrazem Maryi Królowej Polski modlili się o pomyślne zdanie egzaminów maturalnych i zawodowych. W ich intencji, w tym historycznym miejscu, ks. Jerzy Szymczak odprawił Mszę Św.
Po wyczerpującym, ale jakże bogatym w wiedzę i duchowe przeżycia dniu, szczęśliwi maturzyści wrócili ok. północy do Śremu.

Skip to content