Z życia ZSP Aktualności

„Jelczem w Himalaje”
27 marca 2024

W szkolnej auli uczniowie kilku klas mieli niecodzienną możliwość spotkania się z dwoma uczestnikami Polskiej Wyprawy na Annapurnę Południową w 1979 roku z Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego: Ryszardem Włoszczowskim i Bogdanem Deynarowskim. Była to nietypowa wyprawa, bowiem pojechali w Himalaje – jelczem.

Po 40 latach grupa śmiałków,  w tym  Maciej Pietrowicz – syn ówczesnego uczestnika wyprawy, postanowiła powtórzyć ten wyczyn. Na spotkaniu obecny był jeszcze czwarty gość – Arkadiusz Peryga, który to przygotowywał  jelcza do drugiej wyprawy. Ta czwórka gości z pasją opowiadała o pierwszej wyprawie oraz współczesnych, tych, które wydarzyły się nawet po 40 latach.  Dokładnie po 40 latach,  w 2019 udali się samolotem, aby odnaleźć tablicę poświęconą trzem uczestnikom, którzy z wyprawy już nie powrócili pozostając na wieczność w górach.  Kolejny raz  wybrali się już jelczem, ale  napotkane trudności sprawiły, że dotarli tylko do Pakistanu. W tym roku planują  dokończyć swoją wyprawę.

Spotkanie to przygotowane było przez Fundację „Pietrowicz – śladami Uczestników”, a pomysłodawcą, aby zagościć w naszej szkole był pan Tomasz Jaszkut z Wrocławia.

 W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas technikum turystycznego i technikum samochodowego.  Ci drudzy szczególnie zainteresowali się możliwościami jelcza, który brał udział w wyprawie.

Osoby, które są zainteresowane wyprawą zachęcamy do śledzenie  na  Instagramie i Facebooku.

Skip to content