Z życia ZSP Aktualności

„Bliżej Poznania” w 100 rocznicę wybuchu Powstania
3 grudnia 2018

Projekt realizowany przez uczniów klas drugich w ramach wiedzy o kulturze i historii miał w tym roku wymiar szczególny. Inaugurował w naszej szkole obchody 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – powstania wielce dla nas istotnego, bowiem to właśnie Powstańcy Wielkopolscy są patronem Zespołu Szkół Politechnicznych.

Uczniowie klas drugich: 2TGF i 2TB mieli możliwość podziwiać renesansowy Ratusz na Starym Rynku w Poznaniu oraz barokowy kościół Farny. Poznali również ich historię i architekturę.

Drugą część projektu stanowiła gra miejska: “Śladami Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu”. Nasi uczniowie otrzymali 11 kart pracy z poleceniami i wyznaczoną trasą marszu. Start gry znajdował się przy budynku obecnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku. Trasa wiodła obok pomnika 15 Pułku Ułanów Wielkopolskich na ulicy Ludgardy, tablic na ścianie Muzeum Narodowego i na położonym niedaleko Muzeum budynku Bazaru poświęconych S. Taczakowi, J. Muśnickiemu i I. J. Paderewskiemu, Plac Wolności, tam analizowali przysięgę składaną przez żołnierzy Armii Wielkopolskiej 26 stycznia 1919 r., ulicą Ratajczaka, gdzie tablica upamiętnia pierwszego poległego powstańca, ulicą Fredry aż do budynku Collegium Maius, na którym znajduje się tablica pamiątkowa Rad Delegatów Robotniczych i Żołnierskich. Następnie grupa udała się do budynku ZETO, tuż za mostem obok Opery, by poznać bliżej W. Korfantego i skierowała się na ul. Św. Marcina, gdzie mieści się Hotel Royal- siedziba Dowództwa Głównego powstania Wielkopolskiego. Ostatnim punktem gry miejskiej był Pomnik Powstańców Wielkopolskich obok parku i Wierbięcic.

Wyprawę do Poznania zakończyła wizyta w Starym Browarze, by zwrócić uwagę przede wszystkim na jego architekturę.

Chociaż było bardzo mroźno uczniowie dzielnie wykonali swoje zadania, a cel najważniejszy – poznanie stolicy województwa i poszerzenie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim został osiągnięty.

Skip to content