Z życia ZSP Aktualności

Bałkańska przygoda uczniów ZSP
24 maja 2019

Grupa uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych, głównie z klas technikum turystycznego, ale nie tylko uczestniczyła w wycieczce do Chorwacji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Albanii. Wyprawa została okrzyknięta BAŁAŃSKĄ PRZYGODĄ ze względu na tereny byłej Jugosławii, określane mianem Bałkanów. Młodzi turyści zamieszkali w Hotelu Posejdon (Riwiera Adriatycka) w mieście BUDVA w Czarnogórze, której region charakteryzuje się klimatem i roślinnością śródziemnomorską.

Przemierzając tereny Chorwacji uczestnicy zatrzymali się w Parku Narodowym Krka podziwiając piękny widok na rzekę o tej samej nazwie oraz miasto Skradin.

Pierwszym obiektem, który zwiedzili w Czarnogórze był Monastyr Ostrog – prawosławny klasztor, wybudowany w szczelinie skalnej na bardzo dużej wysokości,  położony na malowniczym zboczu doliny Zety, a uważany  za jeden z najważniejszych i najświętszych ośrodków religijnych Serbskiej Cerkwi Prawosławnej (a nawet i całych prawosławnych Bałkanów).

Następny dzień to pobyt w Kotorze – mieście położonym nad jedynym fiordem w Europie południowej. Młodzież spacerowała malowniczymi uliczkami średniowiecznego miasta kupców i żeglarzy, które wpisane jest przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Statkiem po zatoce Boka Kotorska turyści dopłynęli min. do Wysepki  z pięknym katolickim kościołem Matki Boskiej Skalnej, który wierni zbudowali dla uczczenia cudownego obrazu. Następnym portem było miasto Tivat, gdzie zwiedzili min. luksusową osadę Porto Montenegro.

Kolejny dzień to całodniowy wyjazd do Albanii. Globtroterzy zatrzymali się w mieście  Szkodra – spacerowali po Starym Mieście, zwiedzili katedrę gdzie była ochrzczona Matka Teresa oraz słynny Wielki Meczet z dwoma minaretami. następnie przejechali do miasta Kruja położonego wysoko w górach – 600 m n.p.m. gdzie zobaczyli bardzo ciekawy drewniany turecki bazar, pełen kramów z lokalnymi pamiątkami.

Ostatniego dnia wycieczkowicze zwiedzili portowe miasto Bar, a właściwie ruiny starego miasta Stari Bar  zwane czarnogórskimi Pompejami, a tam min.  akwedukt – składający się z 17 łuków, zbudowany przez Turków w XVII. Po drodze podziwiali uroki widoków Adriatyku np. tzw. „Wyspę Milionerów” – Świętego Stefana, gdzie w starej zabudowie znajdują się ekskluzywne hotele.

W drodze powrotnej nasi podróżnicy przepłynęli m. in. promem jeszcze raz przez zatokę Kotorską,  zatrzymali się w nadmorskim Neum w Bośni i Hercegowinie, przejeżdżali przez Dubrownik, a w chorwackim Zadarze – mieście zwanym “małym, chorwackim Rzymem” spacerowali z miejscową panią po Starówce Zadaru. Udało im się zobaczyć chorwackie wesele w katedrze oraz usłyszeć morskie organy – jedyny w swoim rodzaju obiekt na dalmatyńskim wybrzeżu, gdzie można posłuchać morskiej symfonii.

Do Polski wszyscy wrócili pełni wrażeń .

Skip to content