Z życia ZSP Aktualności

Ahoj, morska przygodo!
16 października 2022

O tym, że prawdziwe jest powiedzenie „podróże kształcą” mogła przekonać się młodzież Technikum Turystycznego naszej szkoły. Uczniowie wraz z opiekunami spędzili kilka niezapomnianych chwil w przepięknym Szczecinie, a następnie udali się dalej, aż do duńskiej stolicy –  Kopenhagi.   

Ale, po kolei….

Nasza morska przygoda rozpoczęła się 11 października, kiedy to pociągiem z Poznania zmierzaliśmy do Szczecina. Podróż upłynęła nam bardzo szybko – w godzinach południowych byliśmy już na miejscu i mogliśmy podziwiać ciekawe zabytki Szczecina,  takie jak Zamek Książąt Pomorskich, Bazylikę św. Jakuba czy Ratusz Staromiejski. Mieliśmy również okazję pospacerować reprezentacyjnymi tarasami widokowymi nad Odrą czyli Wałami Chrobrego.

Ale to nie koniec, bo najciekawsze atrakcje były dopiero przed nami.

W godzinach wieczornych udaliśmy się autokarem do Świnoujścia, gdzie po odprawie i zakwaterowaniu w kajutach rozpoczęliśmy całonocną podróż promem przez Bałtyk do szwedzkiego Ystad. Wczesnym rankiem byliśmy już na stałym lądzie, a Szwecja powitała nas jednym z hitów ABBY. Z okien autokaru mogliśmy podziwiać lekko zamglony krajobraz tego skandynawskiego państwa. Na dłużej zatrzymaliśmy się w Malmö, mieście portowym  położonym w południowej Szwecji. Zobaczyliśmy tutaj między innymi zabytkowy ratusz i zamek oraz Turning Torso – najwyższy budynek mieszkalny w Szwecji oraz jeden z najwyższych w Europie o wysokości 190 m. Poczuliśmy również przedsmak tego co nas czeka za chwilę czyli przejazd mostem Öresund do stolicy Danii. Z oddali widać już było bowiem most nad Cieśniną Sund, łączący szwedzkie Malmö ze stolicą Danii – Kopenhagą.  Öresund jest to drugi co do długości most na świecie łączący dwa państwa.  Przejazd mostem był dla nas niezwykle ekscytujący.

Przed nami rozpościerała się panorama Kopenhagi.…i witał nas muzyczny motyw przewodni z zabawnego filmu sprzed lat „Gang Olsena”. Zwiedzanie tego położonego na wyspie miasta rozpoczęliśmy od odwiedzenia Oceanarium, w którym ogromne akwaria zamieszkiwane są przez liczne gatunki ryb, ośmiornic, a także przez wydry i rekiny. Niewątpliwie jednym z najciekawszych miejsc w całym Oceanarium był tunel, w którym otoczeni wodą mogliśmy spacerować oglądając przepływające nad naszymi głowami morskie stworzenia. Duże wrażenie zrobiły również na nas doskonale pływające wydry. Ciekawym doświadczeniem była możliwość dotknięcia kraba lub rozgwiazdy oraz karmienie płaszczek. Czas tutaj spędzony upłynął nam bardzo szybko i mogliśmy udać się na dalszy podbój Kopenhagi. Centrum stolicy Danii jest bogate w cenne zabytki architektury. W czasie zwiedzania miasta zobaczyliśmy siedzibę parlamentu Christianborg, pełen kolorowych budynków Nyhavn, oficjalną rezydencję duńskich monarchów Amalienborg, fontannę bogini Gefion, słynną Syrenkę Kopenhaską, a także deptak handlowy Storget. Niezapomniane wrażenie wywarła na nas ilość rowerów, którymi mieszkańcy stolicy przemieszczają się do pracy i szkoły.  

Po dniu pełnym przeżyć, zaopatrzeni w pamiątkowe magnesy, opuściliśmy słoneczną Kopenhagę i udaliśmy się z powrotem do Ystad, aby odbyć podróż powrotną. Tutaj czekał już na nas prom i smaczna kolacyjka, a następnie nocna podróż do Polski. Wczesnym rankiem zmęczeni, ale bardzo zadowoleni byliśmy już w Świnoujściu.  Jeszcze tylko krótki przejazd do Szczecina, podróż pociągiem do Poznania i …..to już koniec naszej morskiej wyprawy. A może jednak nie koniec tylko inspiracja do przygód podczas kolejnych podróży? Kto wie….

Skip to content