Dopisaliśmy nowe rozdziały historii Polaków
3 stycznia 2016

Od maja do grudnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły realizowali projekt „Jasnowłosa Prowincja” zainicjowany przez IPN, Związek Miast Polskich i ODN w Poznaniu. Jego celem było przywrócenie pamięci o deportacjach obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy i wpisanie historii tych wysiedleń w świadomość dzisiejszych Polaków i Europejczyków. Ziemie tzw. „Kraju Warty” miały być całkowicie zgermanizowane – taki był zamysł nazistów – anektowane przez nich tereny stać się miały „Jasnowłosą Prowincją” wzorcowym krajem rasy germańskiej.

Siedmioro uczniów ZSP, by lepiej zrozumieć historię państwa i regionu, włączyło się w działania projektowe i poszukiwali ofiar zbrodniczych działań nazistów. Nasi badacze (Lidia Bartczak i Dominik Szałaga z kl. 4 TGM oraz  Weronika Piątyszek, Patrycja Iwaszkiewicz, Aleksandra Kmieciak, Joanna i Beata Wachowicz z kl. 3 TB) dotarli do pięciu świadków. Opisali oni własne przeżycia lub relacje swoich bliskich, udostępnili dokumenty, które się zachowały oraz ocalałe fotografie.

Opracowane przez uczniów wywiady i dokumenty zostały zaprezentowane w Poznaniu 3 grudnia 2015 roku na konferencji podsumowującej projekt. Będą też publikowane  na stronie: www.wypedzeni1939.pl.

Dzięki wielogodzinnej pracy młodych badaczy historii wzbogacony został niepełny nadal obraz nazistowskich działań wymierzonych w Polaków na terenie Wielkopolski. Związek Miast Polskich przygotował z wcześniej zgromadzonych wspomnień i dokumentów wystawę, która była prezentowana w ponad 20 miastach Polski, a w 2016 będzie pokazana w Niemczech, być może znajdą się na niej również efekty pracy uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych.

Więcej informacji na temat tego i innych projektów realizowanych w ZSP w zakładce SZKOŁA/PROJEKTY.