Z życia ZSP Aktualności

Szkolenia i pokazy budowlane
24 kwietnia 2024

Uczniowie klas budowlanych każdego roku biorą czynny udział w różnorodnych szkoleniach, pokazach i wycieczkach dydaktycznych.

W czwartek 4 kwietnia 2024r. “budowlańcy” z klasy IV klasy technikum zwiedzali zakłady produkujące dachówki ceramiczne CREATON w Widziszewie niedaleko Kościana. To już drugi wyjazd kolejnej klasy do tej firmy dzięki uprzejmości kierownictwa zakładów CREATON oraz naszego absolwenta sprzed kilku lat – Mariusza Mejsnera, który tam pracuje. Zakład powstał w 2012r, jest wyposażony w zautomatyzowane linie produkcyjne.

Po szkoleniu dotyczącym zasad BHP, a następnie przedstawieniu historii firmy i zakładu w Widziszewie oraz oferty produkowanego asortymentu, przyszli budowlańcy zapoznali się ze wszystkimi procesami produkcji dachówek ceramicznych. Proces rozpoczyna się od pozyskania surowca, jego odpowiedniego przygotowania, formowania dachówek, angobowania, suszenia, wypalania do pakowania gotowych wyrobów.  Na wszystkich etapach surowce i wyroby poddawane są kontroli jakości.

Uczniowie klas 1 i 3 technikum w ramach wieloletniej już współpracy z firmą Wienerberger, uczestniczyli w kolejnym szkoleniu z technik murowania z użyciem nowych wyrobów. Szkolenie odbyło się w szkolnej pracowni budowlanej.

Przedstawiciel firmy pan Łukaszewski zapoznał przyszłych adeptów sztuki budowlanej  z asortymentem nowoczesnych wyrobów z ceramiki poryzowanej, ich cechami i zastosowaniem, a następnie przeprowadził pokaz murowania w systemie DRYFIX  z użyciem zaprawy poliuretanowej z aktywnym udziałem naszej młodzieży. Uczniowie próbowali praktycznie wykonać fragment muru w tej nowoczesnej technologii i porównać z tradycyjnym murowaniem.

Kolejnym pokazem, w którym ponownie uczestniczyli uczniowie klasy 4 technikum budowlanego Dzień Otwarty w  zakładach produkcyjnych KONBET w Konarzycach.

Prezes Zarządu  Pan Artur Kisiołek zaprezentował  najnowsze systemy stropów prefabrykowanych SMART  oraz TERIVA PANEL, omówił ich konstrukcje, właściwości i szczegóły montażu oraz zapoznał z innymi wyrobami  zakładów KONBET. Uczestnicy pokazu zobaczyli również jak wygląda montaż stropów panelowych przy użyciu dźwigu, dozbrajanie oraz wycinanie otworów w płytach . Wszyscy uczestnicy otrzymali Certyfikat udziału w szkoleniu.

Pokazy, szkolenia oraz wycieczki dydaktyczne cieszą się dużym zainteresowaniem przyszłych budowlańców, którzy dzięki nim zdobywają nowe umiejętności zawodowe oraz wzbogacają swoją wiedzę teoretyczną w inny niż zwykle sposób, co wkrótce może się im przydać w pracy zawodowej.