145-lecie szkolnictwa zawodowego w dwóch odsłonach
31 października 2022

Dnia 19.10.2022 r. obchodziliśmy uroczystość 145-lecia szkolnictwa zawodowego w Śremie. Zespół Szkół Politechnicznych jest spadkobiercą kształcenia zawodowego zapoczątkowanego w 1877 roku przez księdza Piotra Wawrzyniaka.

W związku z jubileuszem, gościliśmy w murach naszej szkoły bardzo ważne osobistości, m. in. starostę powiatu śremskiego pana Zenona Jahns, burmistrza Śremu pana Adama Lewandowskiego, wicekuratora oświaty panią Aleksandrę Kuź, przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej oraz śremskich szkół instytucji.

Podczas oficjalnej części uroczystości przedstawiono historię śremskiego szkolnictwa zawodowego. Nie zabrakło przemówień oraz życzeń i gratulacji składanych na ręce pani dyrektor Wisławy Frydryszak.

W ramach części artystycznej szkolny zespół muzyczny przygotował minikoncert składający się z pięciu utworów różnych wykonawców. Niemałą niespodzianką był James Bond, który przemierzył szkolne korytarze na motocyklu, a zjawił się nie bez powodu. Miał przy sobie nośnik z nagraniem filmu “Sekret królewskiej torebki”, który przygotowany został przez społeczność Zespołu Szkół Politechnicznych z myślą o nadchodzącym jubileuszu.

W przygotowania uroczystości zaangażowali się uczniowie niemal wszystkich klas. To właśnie oni odpowiadali za dekoracje i poczęstunek. Włożony w przygotowania uczniowski wysiłek w jeszcze większym stopniu podkreślił, że w naszej szkole kształcą się zawodowcy, a szkolnictwo zawodowe stanowi podstawę rozwoju gospodarczego.

Ponieważ młodzież naszej szkoły stanowi integralną część kształcenia zawodowego, specjalnie dla społeczności szkolnej odbyła się druga odsłona 145-lecia szkolnictwa zawodowego w Śremie. Przedstawienie zostało dzisiaj trzykrotnie zaprezentowane dla uczniów i nauczycieli. naszej szkoły. Prezentacja przybliżyła uczestnikom historię szkolnictwa zawodowego, występy muzyczne nagradzano gromkimi brawami, szkolny James Bond stanowił miłą niespodziankę.