Przedświąteczne wojaże
17 grudnia 2016

Kolejni uczniowie ZSP, kontynuując bogatą tradycję szkolnych wycieczek, zobaczyli Wrocław oraz Toruń. Smaku zwiedzaniu dodawała przedświąteczna atmosfera panująca w obu metropoliach.

Uczniowie z klas pierwszych Technikum Turystycznego i Technikum Budowlanego wybrali się 14 grudnia na wspólną wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzili najwyższy budynek w Polsce Sky Tower, ZOO wraz z Afrykarium, Halę Ludową i katedrę. Przemierzyli kilka z ponad 100 mostów, jakie ma Wrocław. Wrażenie na uczniach zrobił zmodernizowany, zabytkowy dworzec z drugiej połowy XIX wieku oraz kolej linowa Polinka, przewożącą nad Odrą studentów politechniki i turystów. Punktem kulminacyjnym wycieczki był wrocławski rynek, na którym trwa świąteczny jarmark.

Z kolei uczniowie z klasy III Technikum Turystycznego oraz III Technikum Gastronomicznego w ramach zajęć praktycznych wybrali się 15 grudnia do Torunia. Zwiedzanie zostało całkowicie samodzielnie przygotowane przez uczniów Technikum Turystycznego (pilotaż, przewodnictwo, informacja turystyczna, rezerwacje biletów, wstępów  itp.).  Uczestnicy wycieczki zobaczyli najważniejsze obiekty toruńskiej starówki wpisanej na światową listę zabytków UNESCO: zabytkowe kościoły i kamienice tj. Dwór Artusa czy Dom Kopernika, pomnik astronoma, ratusz, mury obronne, bramy, Bulwar Filadelfijski nad Wisłą. Wzięli udział w przygotowaniu i pieczeniu pierników w Żywym Muzeum Piernika. W atmosferę świąt wprowadził wycieczkowiczów także seans „Gwiazda betlejemska” w CENTRUM POPULARYZACJI KOSMOSU „PLANETARIUM – TORUŃ” oraz jarmark świąteczny na Rynku Staromiejskim.

Obydwa wyjazdy odbyły się  z wykorzystaniem transportu kolejowego. Ta forma podróżowania przypadła do gustu naszej młodzieży. Z pewnością kolejne pokolenia uczniów ZSP odwiedzą gród Kopernika i stolicę Dolnego Śląska.